Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Zonguldak’ta gemi faciası! 12 mürettebattan haber alınamıyor

Zonguldak’ta dün yaşanan şiddetli fırtına ve yağış, denizde de büyük bir felakete yol açtı. Ereğli Limanı’ndan ayrılan Türk bayraklı ‘Kafkametler’ adlı kuru yük gemisi, sürüklenerek mendireğe çarptı ve battı. Gemide bulunan 12 Türk mürettebatın hayatından endişe ediliyor.

Yayın Tarihi: 20.11.2023 10:13
Güncelleme Tarihi: 20.11.2023 10:13

Zonguldak’ta gemi faciası! 12 mürettebattan haber alınamıyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde dün sabah saatlerinde şiddetli fırtınanın etkisiyle mendireğe çarparak batan ‘Kafkametler’ adlı kuru yük gemisindeki 12 Türk denizcinin akıbeti belli değil. Gemi, liman içinde sürüklenmemek için açığa giderken iletişimin koptuğu ve kurtarma çalışmalarının olumsuz hava koşulları nedeniyle yapılamadığı öğrenildi.

LİMAN İÇİNDE SÜRÜKLENEN GEMİ AÇIĞA GİTTİ

Ereğli Limanı’nda dün sabah saatlerinde iki geminin halatı kopunca sürüklendiği öğrenildi. Bunlardan biri olan ‘Kafkametler’ adlı gemi, liman içinde karaya oturmamak için açığa giderken mendireğe çarptı. Gemi ile irtibatın bu sırada koptuğu belirtildi. Gemide 12 Türk mürettebat bulunuyordu.

ARAMA KURTARMA ÇALIŞMASI YAPILAMADI

Olumsuz hava ve deniz koşulları nedeniyle gemiye ve mürettebata ulaşılamadı. Arama kurtarma çalışması da yapılamadı. 

Gece saatlerinde yaptığı açıklamada, geminin battığını ve mürettebat ile irtibat kurulamadığını duyuran İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya,  "Olumsuz hava ve deniz koşulları nedeniyle İzmir'e gitmek üzere limandan ayrılan Türk bayraklı `Kafkametler´ adlı kuru yük gemisi sürüklenerek mendireğe çarpmak suretiyle batmıştır. Gemide bulunan 12 Türk mürettebat ile halen irtibat kurulamamıştır." dedi.

MÜRETTEBATIN LİSTESİ ORTAYA ÇIKTI

Batan geminin mürettebatının listesi de ortaya çıktı. Geminin kaptanı Cemal Turan, 2’nci kaptanı Hıfzı Tarhan, telsiz zabiti Berke Çamurtaş, başmühendisi Veli Özel, 2’nci makinisti Göksel Özel, güverte ustası Tamer Özer, usta gemileri İsmail Kaptan ve Satılmış Uslu, gemici Mustafa Nacar, usta makinisti Cüneyt Aygen, yağcı Ömer Hebip ve aşçı Metin Usta olarak belirlendi.