Bist 100
10.771,36 0%
DOLAR
32,82 0,04%
EURO
35,24 -0,18%
ALTIN
2.437,21 -1,62%

Zonguldak’ta batan geminin mürettebatı için umutlar tükeniyor

Zonguldak açıklarında fırtına nedeniyle batan Türk bayraklı “Kafkametler” adlı geminin kayıp 7 personelini arama çalışmaları 24. gününde de devam ediyor. Geminin yerinde sökülmesi için çalışma başlatıldı.

Yayın Tarihi: 12.12.2023 16:13
Güncelleme Tarihi: 12.12.2023 16:13

Zonguldak’ta batan geminin mürettebatı için umutlar tükeniyor

Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde 19 Kasım’da fırtına nedeniyle mendireğe çarparak batan Türk bayraklı “Kafkametler” adlı geminin kayıp 7 personelini arama çalışmaları, 24 gündür aralıksız sürüyor. Geminin parçalanarak karaya çıkarılması için de çalışma başlatıldı.

KARADAN, HAVADAN VE DENİZDEN ARANIYORLAR

Geminin kayıp personelini arama çalışmalarına Sahil Güvenlik, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (KEGM), AFAD ve diğer ekipler katılıyor.

Ekipler, karadan, havadan ve denizden arama yapıyor. Deniz Üs Komutanlığı personeli, botla liman içinde kıyı kesimlerini tararken, Sahil Güvenlik ekipleri de liman içinde ve dışında arama yapıyor. Ayrıca, görevlilerce gece boyunca karadan tarama faaliyeti de yürütülüyor.

zonguldak

NENE HATUN GEMİSİ DESTEK VERİYOR

Arama çalışmalarına, her türlü hava şartları ve dünyanın tüm açık denizlerinde görev yapabilecek niteliklere sahip, gemi kazalarına, deniz kirliliğine ve yangınlara karşı KEGM’nin operasyonel gücünü artıran Nene Hatun gemisi de destek veriyor.

Nene Hatun gemisi, mühendislik çalışmalarının yanı sıra geminin ulaşılamayan, balçık ve kumla kaplı kısımlarına ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyor.

DALGIÇLAR HER YERİ TARIYOR

Suyun balçık ve kumla kaplı olmadığı bölgede, geminin yaşam alanlarına girebilecek her yerde arama yapan dalgıçlar, dış ve iç mendirek ile mağara ve mağaracıklarda çalışma yürütüyor. Deniz yüzeyi karadan da ekiplerce gözetleniyor.

zonguldak

GEMİ YERİNDE SÖKÜLECEK

Öte yandan Denizcilik Genel Müdürlüğü kontrolünde geminin yerinde söküm çalışmalarına başlanacağı öğrenildi.

Geminin parçalanarak karaya çıkarılması ve karada arama çalışmalarına devam edilmesi planlanıyor.

FIRTINADA MENDİREĞE ÇARPARAK BATTI

Rusya’dan İzmir Aliağa Limanı’na yük taşıyan Türk bayraklı “Kafkametler” adlı kuru yük gemisi, 19 Kasım’da Karadeniz Bölgesi’nde etkili olan fırtına nedeniyle Ereğli Limanı’ndan çıkarken askeri bölgedeki mendireğe çarparak batmıştı. Gemideki 12 kişilik Türk mürettebattan 5’inin cesedine ulaşılmıştı. Kayıp 7 personelin akıbeti ise henüz bilinmiyor.