Ziraat Bankası IBAN'ını verene 5097 TL ödeme yapıldı! 2 kere kontrol edin

Hak sahiplerinin hesaplarına ödemeler aktarılmaya başlandı. Bu kapsamda tam 5097 lira yatırılıyor

Ziraat Bankası IBAN'ını verene 5097 TL ödeme yapıldı! 2 kere kontrol edin

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı destek ödemelerine devam ediyor. 7'den 70'e sunulan destekler, hak sahibinin giderlerini karşılarken, refah payının artması ile birlikte dar gelirli bir nebze de olsun rahat nefes alıp, ihtiyacını karşılıyor. Evde bakım yardımı ödemeleri de ay ay bakanlık tarafından duyurusu yapılan tarihte hesaplara otomatik olarak ödeniyor. Devlet destekleri genel olarak PTT üzerinden ödenmekte iken evde bakım maaşı ödemeleri Ziraat Bankası üzerinden de sağlanabiliyor. Bunun için başvurusu sırasında Ziraat Bankası IBAN numaranızı vermeniz yetiyor.

Devlet destek ödemelerine Kasım ayında da devam ediyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş sosyal medya hesabından bu ayki ödeme miktarları ile alakalı açıklama yapmış bulunuyor. Bakan Göktaş tarafından yapılan açıklamada bakıma ihtiyacı olan tam bağımlı vatandaşlara sağlanan ekonomik destek amacıyla, her ay 5097 TL ödeme yapılan evde bakım yardımı ödemelerinin Kasım ayı hesaplamalarını yapıldığı bildirilmiş bulunuyor. 562 bin yararlanıcı için Kasım ayında toplam 2.8 milyar TL evde bakım yardımı ödemesinin hesaplara aktarıldığı açıklandı.

EVDEBSKIM

EVDE BAKIM MAAŞI ÖDEMELERİ YAPILDI

Bakıma muhtaç bireylerin bakımını üstlenen ailenin diğer fertlerine ödenen evde bakım yardımı ile aile bütünlüğü korunması hedefleniyor. 2022 son 6 aylık döneminde 3337 TL olarak verilen evde bakım maaşı Ocak zammı sonrasında 4337 TL olarak ödenmeye başlamış, Temmuz ayında yapılan zam kapsamında bu miktar 5.097 TL'ye yükselmişti. Evde bakım maaşı ekim ayı ödemelerinin hesaplara aktarılması sonrasında Kasım ayı destek ödemelerinin ne zaman hesaplara aktarılacağı merak konusu olmuştu. Geçtiğimiz ayın 14'ünde hesaplara aktarılan destek ödemesi an itibarıyla ödenmeye başladı.

Her ay düzenli ödemeler arasında yer alan evde bakım maaşı yaşlı ve engelli bireylerin bakımını üstlenen kişilere ödeniyor. Evde bakım maaşı yardımından faydalanabilmek için bazı şartlar bulunuyor. Bakıma muhtaç olan bireyin engelli sağlık raporunun olması ilk şart olarak bilinirken, öte yandan bakıma muhtaç olması da diğer bir şart olarak karşımıza çıkıyor. Haneye giren maaş miktarı da bu destek ödemesinden faydalanabilmek için öncülük ediyor. Evde bakım maaşı başvurusu yapabilmek için engelli sağlık raporu, SGK gelir desteği ve mahkeme onaylı vasilik belgesinin teslim edilmesi gerekiyor