Bist 100
9.374,2 0%
DOLAR
31,1 0,19%
EURO
33,71 0,19%
ALTIN
2.024,01 0,08%

Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank 0.69 faizle 5 milyon Lira KONUT Kredisi! Orta gelirliye bayram havası esecek

Orta gelirli kesimi yakından ilgilendiren konut kredisi ile alakalı hesaplar yapılmış bulunuyor. Yeni Evim konut kredisi nedir? Yeni Evim orta gelirli konut kredisi başvuru şartları nelerdir? İşte detaylar...

Yayın Tarihi: 01.12.2023 13:36
Güncelleme Tarihi: 01.12.2023 13:36

Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank 0.69 faizle 5 milyon Lira KONUT Kredisi! Orta gelirliye bayram havası esecek

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank konut kredisi araştırmaları ev hayali kuran milyonlarca vatandaş tarafından merakla araştırılıyor. Özellikle de yüzde 0.69 faiz oranı ile sunulacak olan kamu bankaları konut kredi kampanyalarında çok sayıda kişinin faydalanacağı tahmin ediliyor. Orta gelirli kesimi yakından ilgilendiren konut kredisi ile alakalı hesaplar yapılmış bulunuyor. Yeni Evim konut kredisi nedir? Yeni Evim orta gelirli konut kredisi başvuru şartları nelerdir? İşte detaylar...

Ev alma hayali kuran milyonlarca vatandaş var. Kenarda yatırımı olup da ev satın almaya yetmeyen ya da hiç birikimi olmayan vatandaşı ev sahibi yapmak üzere hazırlanan yeni program kamu bankaları tarafından sunulacak. Bu kapsamda  uygun fiyatlı kredi desteği sağlanacak. Bakanlık tarafından başlatılan program kapsamında ilk etapta 3 bölgede konut fiyatları ve gelir düzeyinin ele alındığı belirtildi. Ülkemizi üç bölge halinde değerlendireceklerini açıklayan bakanlık,  İstanbul 1. Bölge, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge, diğer tüm illerimiz de 3. bölge olarak ele alınacak. 

KONUT KREDİSİ

0,69 FAİZLİ KONUT KREDİSİ NE KADAR ÖDENECEK?

Düzenlenen program çerçevesinde katılım finans kurumları tarafından sağlanacak olan konut kredisi tutarları da bölgelere göre değişiklik gösterecek. Yukarıda bahsi geçen bölgelere göreverilecek olan konut kredi tutarları şu şekilde olacak. 1. Bölge olan İstanbul’da en çok 5 milyon TL, 2. Bölgedeki illerimizde en çok 3 milyon TL, 3. Bölgedeki illerimiz için ise en çok 2 milyon TL’dir.

DÜŞÜK FAİZLi KONUT KREDİSİ BAŞVURU ŞARTLARI

Kamu bankaları tarafından sağlanacak olan 5 milyona kadar konut kredileri, sıfır ev alımları için verilecek. Programdan faydalanacak olan kişinin son 1 yıl içerisinde konut alışverişi yapmamış olma zorunluluğu mevcut iken diğer taraftan da üzerine taşınmaz bulunmaması zorunluluğu da mevcut. 

KONUTKREDİSİ

Belirlenen 1 ve 2. bölgelerdeki evlerden satın alınması için başvurulan bölgede ikamet edilmesi zorunluluğu aranacak iken 3. bölge illerinden ev almak için ikamet şart aranmayacak. Kredi imkanı ile satın alınan evlerin 5 yıl boyunca satılamayacağı da başvuru şartları arasında yer almaktadır. 

Evin bedelinin asgari yüzde 10'uunun peşin olarak verilmesi gerekliliği mevcut iken, 15 yıl vade ve 0.69 faiz imkanı ile ödemeler tamamlanacaktır. 

0.69 15 YIL KONUT KREDİSİ HESAPLAMASI

Uzun süredir merakla beklenen düşük faizli konut kredisi projesinde hesaplamalar da uzmanlar tarafından yapılıyor.  2.000.000 15 yıl vadeli konut kredisi kullanılması durumunda aylık, aylık taksit 19.437,73 TL'ye tekabül edecektir.