Zeytinyağı alıcısını hüsrana boğacak haber verildi! Zeytinyağı fiyatlarına pes peşe zam gelecek

Zeytinyağına gelen peş peşe zamlar vatandaşları zora sokmuştu. Bu dönem bitmeden zeytinyağı fiyatlarında tekrardan kötü haber verildi. Sektör temsilcisi yeni zamların yolda olduğunu duyurdu. İşte zeytinyağ alıcısını hüsranla boğacak haberin tüm detayları...

Zeytinyağı alıcısını hüsrana boğacak haber verildi! Zeytinyağı fiyatlarına pes peşe zam gelecek

Zeytinyağı fiyatları her geçen gün vatandaşı zora sokmaya devam ediyor. Nazilli Ticaret Odası Başkanı olan Yahya Anlıak, Akdeniz sineği ve kuraklara dikkat çekerek, zeytinyağ sektöründeki kötü haberi verdi.

Zeytinyağı geçtiğimiz sene içersinde altın çağını yaşamıştı. Neredeyse her sofraya ulaşan zeytinyağı, bu sene kapsamında Akdeniz sineği ve kuraklık sebebiyle üretimde büyük sorunlar yaşadı. Milyonlarca vatandaş zeytinyağına hasret kalmış durumda. Türkiye’de en fazla zeytinyağının üretildiği illerimizden Aydın’da ise kuraklık, üretimde ve verimde düşüşü beraberinde getirdi. Bu durumda doğrudan pakrakenda satış fiyatlarına etkiledi. Sektör temsilcilerinden olan Nazilli Ziraat Odası Başkanı Anlıak, zeytinyağı fiyatlarında yeni zamların yolda olduğunu açıkladı.

zeytinyağ

1 LİTRE ZEYTİNYAĞI 400 TL’Yİ AŞACAK 

Geçtiğimiz sezon içersinde litresi 115 TL’ye satılan zeytinyağ, kuraklık sebebiyle bu sene 400 TL’ye kadar yükseldi. Uzmanlar yaşanan bu artışın devam edeceğini ve beraberinde litre başına zeytinyağının 600 TL’ye kadar ulaşabileceğini aktardı. Zeytin rekoltesinin bu yıl içersinde %60 - 65 oranında düşüş yaşadığını aktaran Başkan Yahya Anlıak, Akdeniz sineği ve beraberinde kuraklığın üretimi doğrudan etkilediğini dile getirerek; "Akdeniz sineği gerçekten zeytini mahvetti. Yüksek oranda zeytin de dökülme söz konusu. Bu sineği önümüzdeki sezon muhakkak ele almamız gerekiyor." sözlerini dile getirdi.