Zeytinyağ fiyatları 500 TL’ye çıkıyor! Bu saatten sonra zeytinyağına el değmeyecek

Bu yıl içersinde zeytinyağ fiyatlarında resmen rekor artış görüldü! Zeytinyağ fiyatlara resmen döviz fiyatlarını geçti. Peş peşe gelen indirimler sonrasında zeytinyağı fiyatları 500 TL’ye kadar çıkacak. İşte detaylar...

Zeytinyağ fiyatları 500 TL’ye çıkıyor! Bu saatten sonra zeytinyağına el değmeyecek

Bu yıl içersinde zeytin rekoltesinde yaşanan düşüşe bağlı olarak zeytinyağı fiyatlarında büyük artış beklendiğine işaret ediliyordu. Sektör temsilcileri doğrultusunda bu durum baz alınarak zeytinyağ fiyatlarının 500 TL’ye kadar çıkabileceği açıklandı. Özellikle gıda sahteciliği olaylarında yaşanan artışlar konusunda sektör temsilcileri özellikle de etiketlerde yer verilen ünlü zeytinyağı üreticisi ülkelerin adlarının sık kullanılmasından dolayı tüketicilerin yanılabildiği noktasına dikkat çekti. Rafine edilmiş olan zeytinyağının daha düşük kaliteyi temsil ettiğini dile getiren sektör temsilcileri, bu ürünlerin çoğunlukla yalnızca zeytinyağı olarak satışa çıkartıldığını aktardı.

ZEYTİNYAĞI FİYATLARI 500 TL’YE AŞACAK 

Sektör temsilcileri zeytinyağı fiyatlarının bir dizi faktör kapsamında değişiklik gösterebileceğini, lakin uzun vadeli bakıldığı zaman kaliteli zeytinyağına yönelik olan talebin devam etmesi halinde fiyatlarda büyük oranda bir artış olacağını aktardı. Kaliteli zeytinyağı üretimi kapsamında daha fazla dikkat çekmek ve gerekli kaynağın temin edilmesini dile getiren temsilciler, geçen yıl içersinde 77 TL olarak açıklanmış olan alım fiyatının bu sezon içerisinde 295 TL yükselmesinin ardından 315 TL yükseldiğini aktardı. Dolayısıyla ilerleyen süreçte market raflarında kaliteli zeytinyağ fiyatlarının 500 TL’yi aşabileceğinin söz konusu olduğunu aktarıldı.