Zeus Mağarası'nın gizemi ortaya çıktı! 5 dakikada tanrıça olmanın yolu açıldı

Aydın'ın doğal güzellikleri arasında yer alan ve tarihi gizemini en güzel yansıtan Zeus Mağarası, efsanesi ile de tüm dikkatleri üzerine çekiyor.

Zeus Mağarası'nın gizemi ortaya çıktı! 5 dakikada tanrıça olmanın yolu açıldı

Aydın'ın doğal güzellikleri arasında yer alan ve tarihi gizemini en güzel yansıtan Zeus Mağarası, efsanesi ile de tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Her sene yüzbinlerce turist ziyaretçisi kabul eden mağazara ile alakalı anlatılan efsane de tarihe ışık tutuyor. 

Türkiye'nin Aydın ilinde yer alan doğa harikası Zeus Mağarası kökeni antik çağa dayanmaktadır. Antik çağda İonia federasyonunun toplantı Merkezi olan Pannioneon Antik Kenti civarında yer almaktadır. Mitoloji Tanrıları zamanına dayanan geçmişi olan Zeus Mağarası adına gök tanrısı Zeus'tan almaktadır.

ZEUS'UN SAKLANMA EVİ

Deniz tanrısı Poseidon ile mücadelesinde kaybeden Zeus'un Kaçmak için bu mağaraya sığındığı ve yıkandığı tarihi kaynaklarda anlatılmaktadır. Zeus Mağarası ülkenin en soğuk suyuna sahiptir. Kayalardan sızarak gelen suyun cilde çok faydası olduğu tahmin edilmektedir.

zeus

AFRODİT GÜZELLİĞİNİ BURADAN ALMIŞ

Zeus Mağarası suyunun kadınların cildini düzeltici etkisini olduğuna inanılmaktadır. Bu inancın sebebi ise mitolojik kaynaklarda afrodit'in Zeus Mağarasında yüzerek güzelleştiği söylentisi mevcuttur.

Tarihi Hindistan inancına göre ise İsa'nın annesi Meryem Ana Efes yolculuğu sırasında mağaraya uğradığı ve bu suda yıkandığı belirtilmektedir.

ZEUS MAĞARASI NEREDE?

Hem tarihi güzelliği hem de doğal güzelliği ile yıl boyunca yüz binlerce ziyaretçisini büyüleyen Zeus Mağarası Davutlar Milli Parkı girişinde yer almaktadır. Parka 150 metre uzaklığında olan Zeus Mağarası girişi ücretsizdir. Sene boyunca açık olan Zeus Mağarası özellikle de yaz mevsiminde çok fazla ilgi görmektedir.

Kültüre dair hiçbir varlığı bulunmayan mağara korunması gereken yerler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Ülkemiz içinde çok önemli olan Zeus Mağarası eşsiz doğal güzelliğinin yanı sıra kültürel miras olarak da tanınmaktadır. Hem mitolojinin atmosferini hem de tarihin atmosferini bir arada yaşayan mağara ziyaretçileri serinlemenin de tadını çıkarabilmektedirler.

Yaz Mevsimi için Kuşadası ülke ve dünya turistleri genelinde tercih edilen yerler arasında yer almaktadır. Mağara ise Kuşadası'nın en popüler turistik yeri olarak bilinmektedir. Kuşadası'na 23 kilometre civarında yer alan Zeus Mağarası Güzelçamlı Beldesi sınırları içerisindedir. Efsaneyi, sağlığı ve serinliği bir arada yaşamak isteyenler için kaçırılmaması gereken bir yer olarak bilinmektedir