Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,79 1,53%
EURO
35,16 0,53%
ALTIN
2.447,14 2,86%

Yüksek ateşi düşürmenin 5 formülü! Bir limon ve çorapla gelen mucize çözüm

Çocuğunuzun ateşini düşürmek için hemen bu yöntemi deneyin! Çorabına 1 damla damlatmanız yeterli...

Yayın Tarihi: 22.10.2023 14:17
Güncelleme Tarihi: 22.10.2023 14:17

Yüksek ateşi düşürmenin 5 formülü! Bir limon ve çorapla gelen mucize çözüm

Bebek ve çocuklarda ateş yükselmesi anne-babaları endişelendiren bir durumdur. Ateşin yükselme sebepleri arasında viral enfeksiyonlar, diş çıkarması gibi süreçler sayılabilir. Anne-babalar ilk olarak ateşi düşürmek için doğal yöntemlere başvurma eğilimindedir. Bunlardan biri de limonlu çorap yöntemidir.

Limon C vitamini açısından oldukça zengindir. C vitamini vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle ateşi düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca limonun serinletici etkisi de bulunmaktadır. Limon suyunun deriye ve kas dokusuna temasıyla vücut ısısı hafifler.

ateşi çıkan çocuğun çorabına limon damlatma

Peki limonlu çorap yöntemi nasıl uygulanır? İlk olarak limonun üst kısmı hafifçe kesilir ve kesilen yüzeye tuz serpilir. Ardından limon ısıtılır ve suyu sıkılır. Elde edilen limon suyu çoraba, ayak tabanına ve koltuk altlarına sürülür. Böylece deri yoluyla vücuda nüfuz eder.

Uzmanlar yöntemin 10-15 dakika sonra etkisini gösterebileceğini belirtiyor. Limonun C vitamini ve serinletici etkisi sayesinde ateş hızla düşer. Yöntem doğal olduğu için yan etkisi de bulunmaz. Ancak yüksek ateş devam ediyorsa mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Limonlu çorap yöntemi, evde bulunan basit bir malzemeyle kolaylıkla uygulanabilen pratik bir ateş düşürme yoludur. Anne-babalar ilk etapta bu yöntemi deneyebilirler.