Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Yiyemediğinizi hemen dökün: Ertesi güne kalırsa zehir saçıyor

Beslenme alışkanlıkları, sağlıklı yaşamın temel taşlarından biridir ve yiyeceklerin doğru şekilde saklanması ve tüketilmesi, bu denklemin önemli bir parçasını oluşturur. Bazı yiyecekleri ısıtınca yiyecekler faydadan zarara dönüşüyor. İşte o yiyecekler...

Yayın Tarihi: 11.12.2023 19:48
Güncelleme Tarihi: 11.12.2023 19:48

Yiyemediğinizi hemen dökün: Ertesi güne kalırsa zehir saçıyor

Yiyeceklerin tekrar ısıtılmasının, özellikle pilav gibi yaygın olarak tüketilen besinlerde sakıncalı olabileceği konusunda beslenme uzmanlarından önemli uyarılar geldi. Beslenme uzmanı Arda Ramadan'ın doğrulamasında vurgulanan bu durum, sağlıklı beslenme hedefleyenleri taze ve doğrudan pişirilmiş yiyecek tüketmeye teşvik ediyor.

ISITILINCA ZARARA DÖNÜŞEN BESİNLER

1

Beslenme uzmanı Arda Ramadan, taze yiyecek tüketmenin sağlıklı bir yaşam için kritik olduğunu belirtiyor. Taze olmayan yiyeceklerin sağlık açısından risk oluşturabileceğini ifade eden Ramadan, özellikle pilavın tekrar ısıtılmasının zehirlenmelere yol açabileceğini vurguluyor.

Pilavın içinde bulunan bacillus cereus mikrobunun, doğru bir ısıtma yöntemiyle ölmediğini belirten uzmanlar, bu mikrobun tekrar ısıtılan pilav aracılığıyla vücuda zarar verebileceği konusunda uyarıyor. Kuzey Carolina Üniversitesi Gıda Güvenliği Uzmanı Benjamin Chapman'ın yaptığı bir araştırmaya göre, pirinçte bulunan bu mikrop, pirinç pişirildiğinde tamamen ölmeyebilir.

Pilavın yanı sıra, mantar, pancar, kereviz, yumurta, patates ve tavuk gibi besinlerin tekrar ısıtılmasının da sağlık riski taşıdığına dikkat çekiliyor. Besinlerin aynı gün içinde tüketilmesi ve ertesi güne bırakılmamasının, sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi sağlığı açısından önemli olduğu vurgulanıyor.

Uzmanlar, özellikle kırmızı etin tekrar ısıtılmasının da sakıncalı olduğunu belirtiyorlar. Sağlıklı bir yaşam için taze ve dengeli beslenmenin yanı sıra, besinlerin doğrudan pişirilip tüketilmesinin önemine dikkat çekiyorlar.