Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Yılmaz: Kasım ayı enflasyonu yıl sonu hedefine uygun

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, kasım ayı enflasyon rakamlarını sosyal medyadan paylaştığı mesajla değerlendirdi. Yılmaz, enflasyonla mücadelede başarı sağladıklarını, yıl sonu hedeflerine ulaşacaklarını ve gelecek yıl tek haneye inmeyi planladıklarını söyledi.

Yayın Tarihi: 04.12.2023 17:21
Güncelleme Tarihi: 04.12.2023 17:21

Yılmaz: Kasım ayı enflasyonu yıl sonu hedefine uygun

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan kasım ayı enflasyon rakamları, piyasa beklentilerinin altında kaldı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) kasımda aylık yüzde 3,28, yıllık yüzde 61,98 artış gösterdi. Piyasa beklentisi ise aylık yüzde 3,9, yıllık yüzde 63 idi .

ENFLASYONDA DÜŞÜŞ TRENDİ DEVAM EDİYOR

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, kasım ayı enflasyon rakamlarını sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla değerlendirdi.

Yılmaz, enflasyonla mücadelede uyguladıkları para ve maliye politikalarının sonuç verdiğini, aylık ve çekirdek enflasyonda düşüş trendinin devam ettiğini belirtti.

Yılmaz, kasım ayı enflasyonunun Orta Vadeli Program’da öngördükleri yıl sonu hedefiyle uyumlu olduğunu, gelecek yıl ortasından itibaren yıllık enflasyonda belirgin düşüş, 2026 yılında ise tek haneyi hedeflediklerini ifade etti.

Yılmaz, enflasyonun düştüğü ortamda istikrar içinde büyüme ve kalıcı sosyal refah konusunda güçlü bir şekilde yollarına devam edeceklerini vurguladı.

UZMANLAR: ENFLASYONLA MÜCADELEDE YAPISAL REFORMLAR DA ŞART

Kasım ayı enflasyon rakamlarını değerlendiren ekonomistler, enflasyonun yüksek seyretmeye devam ettiğini, ancak yavaşlama eğiliminin sürdüğünü belirtti.

Ekonomistler, enflasyonla mücadelede para ve maliye politikalarının yanı sıra yapısal reformların da önemli olduğunu vurguladı.

Ekonomistler, enflasyonun düşmesinin, faizlerin, döviz kurlarının ve cari açığın da düşmesine katkı sağlayacağını, bunun da ekonomik büyüme ve istihdam üzerinde olumlu etkiler yaratacağını ifade etti.

Ekonomistler, enflasyonun düşmesinin, vatandaşın alım gücünü artıracağını, gelir dağılımını iyileştireceğini ve yoksulluğu azaltacağını söyledi.