Yeşil ve gri kategoride aranan 2 terörist etkisiz hale getirildi

Erzincan’ın Kemah ilçesinde terör örgütüne yönelik düzenlenen Kahramanlar-28 operasyonunda, 3 Jandarma Uzman Çavuşumuzun şehit edilmesinin talimatını veren ve İçişleri Bakanlığı Terörden Arananlar Listesinde yeşil kategoride bulunan Aras Digor kod adlı Yunus Babayiğit ile gri kategoride bulunan H.G. isimli terörist etkisiz hale getirildi.

Yeşil ve gri kategoride aranan 2 terörist etkisiz hale getirildi

Silahlı güçler terörle mücadeleye devam ediyor. Terörle mücadelede kararlılıkla ilerleyen güvenlik güçleri, Erzincan’da düzenledikleri Kahramanlar-28 operasyonuyla, 3 Jandarma Uzman Çavuşumuzun şehit edilmesinin talimatını veren ve aranan teröristler listesinde yer alan 2 teröristi öldürdü. 

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, operasyonun detaylarını paylaştı.

Bakan Yerlikaya, Erzincan İl Jandarma Komutanlığınca gerçekleştirilen operasyonda, komandolar ve güvenlik korucu timleriyle teröristler arasında çatışma çıktığını belirtti. Çatışmada, 2 teröristin silahlarıyla birlikte ölü olarak ele geçirildiğini bildirdi.

TERÖRİSTLERİN 11 EYLEME KATILDIĞI ORTAYA ÇIKTI

Bakan Yerlikaya, etkisiz hale getirilen teröristlerin, 21 Ekim 2021’de Jandarma Uzman Çavuş Burak Tortumlu’yu, 10 Haziran 2016’da Piyade Uzman Çavuşlar Mesut Ardıç ve İsmail Yüksel’i şehit eden teröristler olduğunu ifade etti.

Ayrıca, Yunus Babayiğit adlı teröristin 3 güvenlik görevlimizin şehit edilmesi, 5 güvenlik görevlimizin yaralanması ile sonuçlanan 6 eyleme katıldığı ve talimatını verdiği, H.G. isimli teröristin ise 1 vatandaşımızın şehit edilmesi, 1 güvenlik görevlisinin yaralanması ile sonuçlanan 6 eyleme katıldığı tespit edildi.

ŞEHİTLERİMİZİN KANI YERDE KALMADI

Bakan Yerlikaya, operasyonun başarılı bir şekilde tamamlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şehitlerimizin kanının yerde kalmadığını vurguladı.

Bakan Yerlikaya, "Şehitlerimizin kanı yerde kalmadı. İçişleri Bakanlığı Terörden Arananlar Listesinde yeşil kategoride yer alan ve 3 Jandarma Uzman Çavuşumuzun şehit edilmesi talimatını veren Aras Digor kod adlı Yunus Babayiğit ve gri kategoride yer alan H.G. isimli teröristler silahlarıyla birlikte etkisiz hale getirildi. Yunus Babayiğit adlı hain teröristin 3 güvenlik görevlimizin şehit edilmesinin yanı sıra 5 güvenlik görevlimizin yaralandığı eylemlere katıldığı ve 6 eylemin talimatını verdiği tespit edildi. H.G. isimli teröristin ise 1 vatandaşımızın şehit edilmesi, 1 güvenlik görevlisinin yaralanması ile sonuçlanan 6 eyleme katıldığı tespit edildi."dedi.