Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Yeni vergi paketinden milyonlara zam çıktı! O ürünlere yüzde 20 zam geliyor

eni vergi düzenlemesi kapsamında milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren gelişmelerde, yeni vergilerin geleceği ve mevcut vergilerde de yeni sisteme geçilebileceği belirtildi.

Yayın Tarihi: 22.06.2024 09:17
Güncelleme Tarihi: 22.06.2024 09:17

Yeni vergi paketinden milyonlara zam çıktı! O ürünlere yüzde 20 zam geliyor

Vergi paketi düzenlemesinin emekli ve memur maaş zamlarının belirlenmesi akabinde devreye alınacağı tahmin ediliyor. Yeni vergi düzenlemesi kapsamında milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren gelişmelerde, yeni vergilerin geleceği ve mevcut vergilerde de yeni sisteme geçilebileceği belirtildi.

Vergi taslağı hükümet tarafından meclise sunulmaya hazırlanıyor. Yeni vergiler kapsamında tarım ve hayvancılık ile uğraşan vatandaşı büyük bir KDV zammı beklediği ortaya çıkmış bulunuyor. Gerek tarımda gerekse de hayvancılıkta kullanılan gübre ve yem alımlarına KDV zammının ekleneceği belirtilirken, bu kapsamda maliyetin artacağı ve fiyatların yükseleceği de vergi düzenlemesi sonucu olarak vatandaşın karşısına çıkabileceği konuşuluyor.

tll

YEM VE GÜBREYE KDV ZAMMI

Yem ve gübre alımlarında %10 ile %20 arasında KDV uygulamasının devreye gireceği iddiaları ortaya atılırken yapılan açıklamada yeme yüzde 10 KDV ile birlikte gübreye ise %20 oranında KDV ekleneceği belirtilmiş bulunuyor.

Doğrudan üreticinin cebinden çıkacak olan bu KDV'nin ürünlere zam olarak yansıyacağı tahmin ediliyor. Çiftçi tarafından üretim maliyetinin artması Fiyatlara zam olarak yansıyacağı biliniyor. Öte yandan yem ve gübreye getirilecek olan KDV'nin tarımsal yokluğa yol açabileceği de tahmin ediliyor. Maliyetlerde %20 artış yapılacağı açıklaması ile birlikte çiftçilerin üretimi en aza indirgeyeceği ve arz azalmasının yaşanabileceği konusunda uzmanlar uyarıda bulunuyor.

tll

 Yeni vergi taslağı kapsamında çiftçilerden alınacak olan %20 gübre ve yem vergisi ile alakalı tepkiler gelmeye başladı. Üretici, çiftçileri destekleyecek olan adımların atılacağını Beklerken yapılacak olan KDV planlamasının üretim yükünü arttıracağını belirtmiş bulunuyor