Bist 100
9.344,97 1%
DOLAR
30,91 -0,01%
EURO
33,46 0%
ALTIN
2.012,09 0%

Yeni geliştirilen “dijital hap” tüm sağlık sorunlarınızı midenizin içinden tespit edebilecek!

Bilim dünyası, çığır açacak yeni bir gelişmeye hazırlanıyor. Yutulabilir bir "dijital hap", mide içinden kalp atış hızını ve solunumu ölçen uyku apnesi ve hatta kalp rahatsızlığı gibi sağlık sorunlarını tespit edebilecek.

Yayın Tarihi: 09.12.2023 15:33
Güncelleme Tarihi: 09.12.2023 15:33

Yeni geliştirilen “dijital hap” tüm sağlık sorunlarınızı midenizin içinden tespit edebilecek!

Dijital sağlık şirketi Celero Systems, insan midesinin içinden kalp ve solunum hızını ölçebilen elektronik bir hap geliştiriyor. Şirket, öncelikle, kronik rahatsızlıkları olan kişilerin dijital kapsülü evde yaşamsal belirtilerini takip etmek için kullanmalarını planlıyor. Fakat gelecekte, bunu uyuşturucuya bağlı aşırı dozlar için bir tür dahili alarm sistemi olarak kullanmayı öngörüyor.

Şirket, kasım ayında yayınlanan küçük bir klinik deneyinde, cihazı geceleri nefes alıp vermenin ara ara durduğu ve başladığı bir bozukluk olan uyku apnesi olan kişiler üzerinde denedi. Doğru bir teşhis için, insanların genel olarak geceyi bir hastanede geçirmeleri ve burada kalp atış hızlarını, nefes alıp vermelerini, kas seğirmelerini ve beyin aktivitelerini ölçen elektrotlarla kaplanmaları gerekti.

Celero'nun izleme hapı geleneksel anlamda bir "hap" değil. Küçük sensörler, bir mikroişlemci, bir radyo anteni ve pillerle doldurulmuş, kabaca büyük bir multivitamin ebatında, biyouyumlu plastik bir kapsül. Şirketin CEO’su Ben Pless, Celero Systems'de çalışmaya başlamadan önce ilk implante edilebilir defibrilatörlerden biri de dahil olmak üzere tıbbi implantlar üzerinde çalışıyordu. Fakat yutulabilir cihazların ya da dijital hapların her zaman ilgisini çektiğini söylüyor. Zira "ameliyat olmadan vücudun içine girebiliyorsunuz" diyor. Yutulabilir cihazlar, vücuda yerleştirilebilir cihazların sağladığı yararların çoğunu sağlıyor.

dijital hap

KALP VE SOLUNUM AKTİVİTESİNİ İZLEYEN İLK CİHAZ

Kapsül, sindirim sistemi yolculuğu boyunca bozulmadan kalıyor. Ayrıca, birkaç gün sonra tuvalete gidene kadar tüm elektronik aksamını güvenli bir şekilde koruyor.

Bu arada, tüm veriler kablosuz olarak bir dizüstü bilgisayara aktarılıyor. Burada da bir araştırmacı, doktor ve hatta hasta bunlara erişebiliyor. Pless'in bildiği kadarıyla, Celero'nun yutulabilir cihazı insanlarda kalp ve solunum aktivitesini izleyen ilk cihaz olma niteliğini taşıyor.

Söz konusu çalışma için, Batı Virginia Üniversitesi (WVU) Tıp Uyku Değerlendirme Merkezi'ndeki 10 uyku apnesi hastası, düzenli bir şekilde planlanan uyku çalışmalarından önce hapı kullandı. Bu sayede, araştırmacılar hapın ölçümlerinin mevcut altın standart olan polisomnograma göre nasıl olduğunu görebildi ve neredeyse aynı doğruluktaydı. Sadece dakikada bir nefes kadar sapma vardı. Hiç kimse herhangi bir yan etki veya rahatsızlık bildirmedi. Böylece, çalışma sonrası taramalar, tüm hapların birkaç gün içinde güvenli bir şekilde geçtiğini doğruladı.

Araştırmacılar, söz konusu dijital hapın yakın gelecekte piyasaya çıkmasını öngörüyor.