Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Yeni bir teknoloji internet hızında devrim yaratacak!

L4S adı verilen yeni bir internet standardı internette gecikme süresini azaltmayı ve internete çığır açıcı bir hız kazandırmayı amaçlıyor. İşte merak edilenler...

Yayın Tarihi: 13.12.2023 17:12
Güncelleme Tarihi: 13.12.2023 17:12

Yeni bir teknoloji internet hızında devrim yaratacak!

Düşük Gecikme, Düşük Kayıp, Ölçeklenebilir Verim (L4S) adı verilen yeni bir ağ standardı, internet hızlarınızı biraz daha hızlı ve güvenilir hale getirmeyi amaçlıyor.

L4S, ağ paketlerinin bir ağda kuyrukta geçirdiği tıkanıklık süresini azaltmayı hedefliyor. Ağ gecikmesi, farklı İSP'lerin çeşitli Hizmet Kalitesi (QoS) ayarları, bağlandığınız sunucuların gerçek ağ hızları ve internetin yönlendiricileri ve anahtarlarının genişleyen ara bağlantısı dahil olmak üzere herhangi bir sayıda etkenden kaynaklanıyor.

İletim Kontrol Protokolünü (TCP) kullanan çoğu bağlantı, aşağı akış bağlantısı çok tıkalıysa gönderilen trafik miktarını otomatik olarak düzenliyor. Fakat, bu darboğazın algılanması ile ayarlama arasındaki süre değerli milisaniyeler, gerçek saniyeler alabiliyor.

L4S standardı bu sorunu, paketin kendi içinde, ilgili paketin tıkanıklık yaşayıp yaşamadığını belirten özel bir ayar getirerek çözmeyi hedefliyor. Bu, L4S için yapılandırılmış bir sonraki ağ cihazının beklemek yerine trafik akışını hemen ayarlamasını sağlıyor. Tipik olarak, tıkanıklık varsa gönderilmeyi bekleyen paketleri tutan bir tampon bulunuyor. L4S ayarına sahip paketin tampona girmesi gerekiyorsa, kendisini sıkışık olarak işaretliyor.

internet

BİRÇOK ŞİRKET KULLANMAYA BAŞLADI

L4S'nin geliştirilmesine yardımcı olan Ar-Ge teknoloji uzmanı Greg White, "Bu arabelleğe alma gecikmesi genellikle yüzlerce milisaniye, hatta bazı durumlarda binlerce milisaniye olmuştur. Tampon şişmesine ilişkin daha önceki düzeltmelerden bazıları bunu onlarca milisaniyeye indirdi. Fakat L4S bunu tek haneli milisaniyelere indiriyor” dedi.

Gecikme süresinin tek haneli milisaniyelere indirilmesi, bulut oyunları gibi uygulamaları birdenbire çok daha uygulanabilir duruma getiriyor.

L4S standardı ağ hızlarında devrim yaratabilecek olsa da henüz geniş çapta kullanılmış değil. Comcast, Nokia, Vodafone gibi büyük ağ ve İSS şirketlerinin hepsi bir şekilde bu teknolojiye dahil oldu. Comcast ilk L4S denemelerini Apple, Nvidia ve Valve ile gerçekleştirdi.

L4S teknolojisinin yakın gelecekte tüm şirketler tarafından kullanılması bekleniyor.