Bist 100
10.771,36 0%
DOLAR
32,82 0,04%
EURO
35,24 -0,18%
ALTIN
2.437,21 -1,62%

Yemek yerken cebinize dikkat! Fiyat listeleri artık girişte

Yeni yönetmelikle lokanta, restoran ve kafelerde fiyat listeleri giriş kapısında ve masalarda asılacak. Tüketiciler, iş yerine girmeden fiyat karşılaştırması yapabilecek.

Yayın Tarihi: 19.12.2023 10:28
Güncelleme Tarihi: 19.12.2023 10:28

Yemek yerken cebinize dikkat! Fiyat listeleri artık girişte

Yiyecek ve içecek hizmeti sunulan iş yerlerinde fiyat listelerinin giriş kapısında ve masalarda asılması zorunlu hale geldi. Ticaret Bakanlığı, tüketicilerin bilgilendirilmesi ve ekonomik çıkarlarının korunması için Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nde değişiklik yaptı.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle, hizmetlerin özelliğine ve tüketiciye sunuluş biçimine göre, tarife ve fiyat listelerine ilişkin belge, levha, pano ve benzerleri, hizmetin sunulduğu iş yerinde, ayrıca lokanta, restoran, kafe, pastane ve benzeri yiyecek ve içecek hizmeti sunulan yerlerde ise iş yerinin giriş kapısının önüne ve hizmet sunulan masaların üstüne, tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde asılacak, takılacak veya konulacak.

Yönetmelik, 1 Ocak 2024’te yürürlüğe girecek.

TÜKETİCİLERİN TERCİH HAKKI ARTACAK

Ticaret Bakanlığı, yaptığı açıklamada, yönetmelik değişikliğinin nedenini ve amacını şöyle açıkladı:

"Lokanta, restoran, kafe ve benzeri işletmelerin sunduğu mal ve hizmet fiyatlarında, enflasyon oranının ve maliyetlerin çok üzerinde, devamlı fiyat artışları yapıldığı ve bunların fiyat listesi ve tarifeler yoluyla tüketicilerin tam ve doğru bilgilendirilerek ekonomik çıkarlarının korunması amacının gerçekleştirilmesine engel olduğuna ilişkin son dönemde çok sayıda tüketici şikayeti ulaştı.

Bakanlığa intikal eden bu şikayetlerin ve mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nde değişiklik ihtiyacı doğdu. Düzenlemenin yapıldığı sektörü temsil eden ilgili mesleki kuruluşlardan da uygun görüş alınarak yönetmelik değişikliği yapıldı.

Düzenlemeyle tüketicilerin yiyecek ve içecek hizmeti sunulan yerlerde daha iş yerine girmeden tarife ve fiyat listelerini görebilmesi, fiyat karşılaştırması yaparak tercihte bulunabilmesi sağlanarak, tüketicilerin bilgilendirilmesi, ekonomik çıkarlarının en üst seviyede korunması ve olabilecek mağduriyetlerin engellenmesi hedefleniyor."

FİYAT ETİKETİ DENETİMLERİ ARTACAK

Ticaret Bakanlığı, tüketicilerin, satın almadan önce mal ve hizmetlerin nitelikleri ile fiyatları konusunda doğru ve eksiksiz bilgilendirilmeleri, fiyat etiketi ve listeleri ile kasa fiyatları arasında farklılık bulunmaması gerektiğini vurguladı.

Bakanlık, fiyat etiketi, tarife ve fiyat listelerine ilişkin yaygın ve yoğun denetimlerin 2024 yılında da hız kesmeden devam edeceğini belirtti.

Bakanlık tarafından yılın 11 ayında 65 bin 375 farklı firmada denetimler yapıldı, 20 bin 209 firmaya toplam 37 milyon 21 bin 761 lira idari para cezası uygulandı.

Yönetmelik değişikliğiyle, yemek yerken cebinize dikkat etmeniz gereken işletmelerin sayısı artacak. Fiyat listelerini giriş kapısında ve masalarda görebileceğiniz işletmelerde, fiyat karşılaştırması yaparak daha ekonomik ve kaliteli hizmet alabileceksiniz. Fiyat artışlarına karşı da Bakanlık denetimleri devam edecek.