Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Yaz saati uygulaması kalkacak mı? Enerji Bakanı açıkladı!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, yaz saati uygulamasının yıl boyunca devam edeceğini söyledi. Türkiye, 7 yıldır kış saati uygulamasına geçmiyor.

Yayın Tarihi: 16.12.2023 14:54
Güncelleme Tarihi: 16.12.2023 14:54

Yaz saati uygulaması kalkacak mı? Enerji Bakanı açıkladı!

Türkiye’de saatlerin geri alınmadığı yaz saati uygulaması, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın açıklamalarının ardından yeniden gündeme geldi.

Bakan Bayraktar, TBMM Genel Kurulunda 2024 bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını cevapladı. Bayraktar, yaz saati uygulamasının yıl boyunca uygulanmasının daha faydalı olacağını belirterek, kış saatine geçilmeyeceğini söyledi.

YAZ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?

Yaz saati uygulaması, gün ışığından sabahları daha az, öğleden sonra daha çok yararlanmak üzere, saatlerin belirli olarak değiştirilmesidir.

Uygulama kapsamında genellikle saatler ilkbahar başlangıcında bir saat ileri, sonbaharda ise bir saat geri alınır. Bu uygulama, enerji tasarrufu, trafik güvenliği, turizm gelirleri gibi nedenlerle birçok ülkede uygulanmaktadır.

YAZ SAATİ UYGULAMASI NE ZAMAN BAŞLADI?

Yaz saati uygulaması, ilk defa Yeni Zelandalı bir böcekbilimci olan George Vernon Hudson tarafından 1895 yılında önerildi.

Bu tarihten sonra birçok ülke bu uygulamayı benimseyerek kullanmaya başladı. Türkiye’de ise yaz saati uygulaması 1940 yılında başladı.

Ancak uygulama, yıllar içinde birçok kez değişikliğe uğradı.

KIŞ SAATİ UYGULAMASI NE ZAMAN KALDIRILDI?

Türkiye’de kış saati uygulaması, 2016 yılında kaldırıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla 26 Mart 2016 tarihinden itibaren bütün yurtta saatlerin bir saat ileri alınması şeklinde başlayan uygulamanın yıl boyu sürdürülmesine karar verildi. Böylece Türkiye, 7 yıldır kış saati uygulamasına geçmiyor.

YAZ SAATİ UYGULAMASININ AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Yaz saati uygulamasının avantajları arasında, enerji tasarrufu, trafik güvenliği, turizm gelirleri, sosyal aktiviteler, sağlık ve spor gibi konularda olumlu etkileri sayılabilir. Yaz saati uygulamasının dezavantajları arasında ise, biyolojik saatte bozulma, uyku düzeninde aksama, psikolojik sorunlar, uluslararası ilişkilerde zorluklar, teknolojik aksaklıklar gibi konularda olumsuz etkileri sayılabilir.