Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,79 1,53%
EURO
35,16 0,53%
ALTIN
2.447,14 2,86%

Yargıtay ile AYM arasında Can Atalay krizi Bakan Tunç’tan çarpıcı açıklama

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Yargıtay ile Anayasa Mahkemesi (AYM) arasında yaşanan Can Atalay gerilimine ilişkin açıklamalarda bulundu. Tunç, iki yüksek mahkeme arasında bir görüş farkı olduğunu belirterek, bunu farklı yerlere çekmenin yanlış olduğunu söyledi.

Yayın Tarihi: 13.11.2023 12:28
Güncelleme Tarihi: 13.11.2023 12:28

Yargıtay ile AYM arasında Can Atalay krizi Bakan Tunç’tan çarpıcı açıklama

Yargıtay ile Anayasa Mahkemesi arasında Can Atalay davası nedeniyle başlayan yetki gerginliği devam ediyor. Gezi Parkı davasında 18 yıl hapis cezasına çarptırılan ve cezaevindeyken TİP’ten Hatay milletvekili seçilen Can Atalay’ın hak ihlali başvurusunu kabul eden AYM, Atalay’ın “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği” hakkının ihlal edildiğine karar vermişti.

AYM’nin bu kararına tepki gösteren Yargıtay 3. Ceza Dairesi ise, AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Yargıtay, AYM’nin kararının hukuka aykırı olduğunu ve yargısal faaliyeti etkilemeye teşebbüs suçunu oluşturduğunu savunmuştu.

ADALET BAKANI TUNÇ’TAN İLK AÇIKLAMA

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Ankara’da katıldığı bir açılış öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tunç, Yargıtay ile AYM arasındaki görüş farkının hukuk çerçevesinde çözülebileceğini belirtti.

Tunç, şöyle konuştu:

“TCK'ya göre devletin güenliğine ilişkin suçlar yazılmıştır. Seçimden önce soruşturmasına başlanmış olmak kaydıyla terör suçları dokunulmazlık kapsamında mı değil mi? Yargıtay kapsam dışı diyor. İki yüksek mahkememiz arasında bir görüş farkı var burada. Konu hukuk çerçevesinde tartışılır ve çözüm bulunur.”

Tunç, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sözlerine de tepki gösterdi. 

Tunç, “Özgür (Özel) Bey'in cumhurbaşkanımıza yönelik yakışıksız ifadeleri var. Burada herhangi bir darbe söz konusu değil. Bu millet darbeyi de darbecileri de çok iyi bilir. Yüksek mahkemelerimiz arasındaki görüş farkını ortadan kaldırmaya yönelik belirsizlik varsa, AYM'nin kuruluş kanunuyla ilgili bir anlaşmazlık varsa bunlar TBMM'de konuşularak çözülebilecek hususlar. Konu hukuk çerçevesinde tartışılır ve çözüm bulunur.” dedi.

CAN ATALAY KİMDİR?

Can Atalay, 1976 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 2013 yılında Gezi Parkı eylemlerine katıldığı gerekçesiyle tutuklandı. 2019 yılında 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 2020 yılında TİP’ten Hatay milletvekili seçildi. Halen cezaevinde bulunuyor. AYM, Atalay’ın hak ihlali başvurusunu kabul etti. Yargıtay ise AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.