Bist 100
9.100,62 0%
DOLAR
31,43 0,19%
EURO
34,16 0,34%
ALTIN
2.098,79 0,4%

Yargıtay'dan emsal karar! İş yerinde uyuma tazminatsız işten atılma sebebi mi?

Bursa’da bir fabrikada çalışan 3 işçi, mesai saatleri içinde tezgah başında uyudukları gerekçesiyle işten atıldı. İşçiler, kıdem ve ihbar tazminatı almak için mahkemeye başvurdu. Ancak Yargıtay, işçilerin iş güvenliğini tehlikeye düşürdüklerini belirterek, işverenin haklı fesih hakkı olduğuna hükmetti.

Yayın Tarihi: 28.10.2023 11:48
Güncelleme Tarihi: 28.10.2023 11:48

Yargıtay'dan emsal karar! İş yerinde uyuma tazminatsız işten atılma sebebi mi?

Olay, Bursa’da bir fabrikada meydana geldi. CNC tezgahında çalışan 3 işçi, iddiaya göre tezgahları çalışır vaziyette bırakarak tamirhane bölümünde bir saat uyudular. Durumun yönetime bildirilmesi üzerine iş güvenliği kurallarını hiçe saymakla suçlanan 3 personel, tazminatsız kapı önüne konuldu.

MAHKEMEYE BAŞVURDULAR

İşten atılan 3 işçi, kıdem ve ihbar tazminatı almak için Bursa 7. İş Mahkemesi’ne başvurdu. İşçiler, iş yoğunluğundan dolayı yorulduklarını, aynı anda birden fazla makineye baktıklarını ve bazen yemeğe giderken ve çay molalarında hatta gece işten çıkarken talimat üzerine makineyi çalışır vaziyette bıraktıklarını savundular.

İşveren ise işçilerin kasıtlı olarak uyuduklarını, bu davranışlarının iş kazalarına ve makine hasarlarına yol açabileceğini, bu nedenle haklı olarak feshettiklerini ileri sürdü.

YARGITAY’DAN KARAR

Mahkeme, işçilerin tazminat ve işe iade taleplerini reddetti. Davacı avukatlarının istinaf talepleri üzerine Bölge Adliye Mahkemesi’nin farklı kararlar vermesi üzerine dosya Yargıtay’a geldi.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, yaptığı incelemede, işçilerin yeterli eğitim, bilgi ve deneyime sahip olmalarına rağmen çalışma saatleri içerisinde kontrol ve gözetimleri altında bulunan tezgahları çalışır vaziyette bırakarak kimseye haber vermeden bir saati aşkın süre ile takımhanede dinlenmelerinin ya da uyumalarının iş güvenliğini tehlikeye düşürdüğüne karar verdi.

Daire, bu durumun işveren açısından derhal haklı nedenle fesih hakkı doğurduğunu belirterek, mahkemenin kararını onadı.