Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Yargıtay’dan AYM üyelerine suç duyurusuna ilişkin, Savcı mevzuat incelemesi yapıyor

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Gezi Parkı davası hükümlüsü Can Atalay’ın milletvekili seçilmesine Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) ihlal kararı vermesine tepki göstererek, karara imza atan 9 AYM üyesi hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, konuyla ilgili bir savcı görevlendirdi. Savcı, mevzuat çalışması yaparak, Başsavcı Bekir Şahin’e sunacak. Şahin’in ise dilekçeyi AYM’ye göndereceği öğrenildi.

Yayın Tarihi: 04.12.2023 09:48
Güncelleme Tarihi: 04.12.2023 09:48

Yargıtay’dan AYM üyelerine suç duyurusuna ilişkin, Savcı mevzuat incelemesi yapıyor

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) milletvekili seçilen Can Atalay hakkında AYM’nin ihlal kararı vermesini kabul etmeyerek, kararı veren 9 AYM üyesi hakkında suç duyurusunda bulunma kararı almıştı. Bu karar, yargı tarihinde bir ilk olarak nitelendirilmişti.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, suç duyurusu dilekçesini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Başsavcılıkta konuyla ilgili bir savcı görevlendirildi. Savcı, mevzuat çalışması yaparak, Başsavcı Bekir Şahin’e sunacak. Şahin’in ise incelemesinin ardından mevzuat gereği dilekçeyi AYM’ye göndereceği belirtildi.

AYM ÜYELERİ HAKKINDA SORUŞTURMA NASIL AÇILIR?

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, AYM’nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun’un, "Başkan ve üyeler hakkında inceleme ve soruşturma"yı düzenleyen 16. maddesindeki prosedürü işletecek.

Buna göre, AYM Başkan ve üyelerinin görevlerinden doğan suçları için soruşturma açılması, AYM Genel Kurulu kararına bağlı.

Genel Kurul, hakkında suç duyurusunda bulunulan üye veya üyelerin katılmadığı bir oturumda, soruşturma açılmasına yer olup olmadığına karar veriyor.

Genel Kurul, başkan, iki başkanvekili dahil 15 üye ile toplanıyor ve salt çoğunlukla karar alıyor.

Can Atalay hakkındaki ihlal kararı, AYM’nin 9 üyesinin oy çokluğuyla alınmıştı. Çoğunluk görüşüne, 5 üye karşı oy kullanmış, bir üye ise karar günü Genel Kurula mazeret bildirerek katılmamıştı.

Bu durumda, AYM Genel Kurulu’nun, 9 üye hakkında soruşturma açılmasına karar vermesi için, karşı oy kullanan 5 üye ile mazeret bildiren 1 üyenin yanı sıra, ihlal kararına imza atan 9 üyeden en az 4’ünün de soruşturma açılmasına evet demesi gerekiyor