Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Yargı reformu paketinde flaş detay: 1 ay ceza alan bile cezaevinde yatacak

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yargı reformu çalışmaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Tunç, toplumdaki cezasızlık algısını kırmak için 2 yılın altında ceza alanların da cezaevinde kalacağını söyledi. Tunç, “1 ay cezası olan bile 12 gün cezaevinde kalması gerekir diye düşünüyoruz.” dedi.

Yayın Tarihi: 07.12.2023 12:55
Güncelleme Tarihi: 07.12.2023 12:55

Yargı reformu paketinde flaş detay: 1 ay ceza alan bile cezaevinde yatacak

Adalet Bakanlığı, yargı reformu paketini hazırlamak için yoğun bir çalışma yürütüyor. Paketin içeriğiyle ilgili merak edilen detaylar da yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, gazetecilere yaptığı açıklamada, paketin en önemli maddelerinden birinin cezasızlık algısını ortadan kaldırmak olduğunu vurguladı.

Tunç, şu anda 2 yılın altında ceza alanların koşullu salıverme ve denetimli serbestlikle hiç cezaevinde kalmadan tahliye edildiğini hatırlatarak, bunun toplumda adaletsizlik duygusuna yol açtığını belirtti.

Tunç, bu durumu değiştirmek için denetimli serbestlik süresinin otomatik 1 yıl olmaktan çıkarılacağını ve bir orana bağlanacağını söyledi.

Tunç, “Yani 1 ay cezası olan bile 12 gün cezaevinde kalması gerekir diye düşünüyoruz.” ifadesini kullandı.

Tunç, bu düzenlemenin toplumda cezası 5 yılın altındaki suçlar bakımından cezaevinde kalma durumunu artıracağını ve suç işleyenlerin yanına kar kalmayacağını kaydetti.

Tunç, “Bu bizim katıldığımız toplantılarda dile getirildi. 2 yıl ceza alan bir kişinin özellikle koşullu salıvermesi 1 yıl. Bunun beşte biri denetimli serbestlik olduğunda da en az 9-9,5 ay gibi cezaevinde kalması, cezasızlık algısının ortadan kaldırılması için önemli. Yasalaştığında toplumda cezası 5 yılın altındaki suçlar bakımından cezaevinde kalma durumu söz konusu olacak.” diye konuştu.

“AVRUPA, YARGI BOYUTU DIŞINDA TARTIŞIYOR”

Bakan Tunç, Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor’un Osman Kavala’yı ziyaretine de tepki gösterdi.

Tunç, Kavala’nın Gezi davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldığını ve cezanın Yargıtay tarafından onaylandığını hatırlatarak, “AİHM’nin tavrı belli. Orada nasıl siyasi süreç ilerlediğini görüyoruz. Avrupa, yargı boyutu dışında tartışıyor.” dedi.

Tunç, Gezi olaylarının bir kalkışma hareketi olduğunu ve bağımsız Türk yargısının kararına saygı duyulması gerektiğini söyledi.

Tunç, “Adalet Bakanlığı olarak bakanlar komitesinde görüşlerimizi ifade ediyoruz. Bağımsız Türk yargısının kararına saygı duyulmasını, olayın siyasileştirilmemesi gerektiğini belirtiyoruz.” şeklinde konuştu.