Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Yapay zekânın kilit isimlerinden Sam Altman: “OpenAI’dan kovulmaktan daha kötü olan şey, babamın ölümüydü”

Sam Altman, geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir podcast röportajında, “OpenAI’dan kovulmaktan daha kötü olan şey, babamın vefatıydı” dedi.

Yayın Tarihi: 11.12.2023 11:45
Güncelleme Tarihi: 11.12.2023 11:45

Yapay zekânın kilit isimlerinden Sam Altman: “OpenAI’dan kovulmaktan daha kötü olan şey, babamın ölümüydü”

OpenAI’dan kovulmak Sam Altman'ı çok etkiledi. Altman, 17 Kasım'da aniden görevden alınmış, kaotik liderlik geçiş sürecinde iki geçici CEO atanmış ve ardından Altman, birkaç gün sonra görevine iade edilmişti.

Kovulmasının "inanılmaz derecede acı verici" olduğunu ifade eden Altman, bu durumla babasının 2018’de hayatını kaybettiğinde deneyimlediği hisler arasında paralellik kurdu.

Babasını 67 yaşında kaybeden Altman, "O kadar beklenmedik bir olaydı ki bir süre kendime gelemedim. Ancak bundan bir hafta sonra yaşananlara inanmaya başladım” dedi.

sam altman

“BABAMIN VEFATINA BENZİYOR”

OpenAI’dan kovulması hakkında, "Bu çok daha kötüydü. Fakat babamın vefatına benziyor” diye konuştu.

Altman'ın ChatGPT üreticisinden ani ayrılışı teknoloji dünyasını şaşırtmıştı. OpenAI yönetim kurulu, Altman'ın kovulduğunu açıkladığı duyuruda "Yönetim kuruluyla iletişiminde tutarlı bir şekilde samimi olmadığını" ifade etmiş fakat daha fazla ayrıntı vermemişti.

Yaşanan kovulma, OpenAI çalışanlarının protestolarına neden olmuş, çalışanların neredeyse tamamı şirketi, Altman'ın görevine iade edilmemesi halinde istifa etmekle tehdit etmiş ve olayın ardından Altman, görevine geri dönmüştü.