Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Yapay zekâda çığır açan gelişme! Araştırmacılar, insan gibi davranan yapay zekâ sistemi geliştirdi!

Stanford Üniversitesi ve Meta'nın Facebook Yapay Zekâ Araştırma (FAIR) laboratuvarındaki bilim insanları, sadece metin açıklamalarına dayanarak sanal insanlar ve nesneler arasında doğal, senkronize hareketler üretebilen bir yapay zekâ sistemi geliştirdiler.

Yayın Tarihi: 09.12.2023 11:11
Güncelleme Tarihi: 09.12.2023 11:11

Yapay zekâda çığır açan gelişme! Araştırmacılar, insan gibi davranan yapay zekâ sistemi geliştirdi!

“Kontrol Edilebilir İnsan-Obje Etkileşimi Sentezi” (CHOIS) olarak adlandırılan yeni sistem, "masayı başınızın üzerine kaldırın, yürüyün ve masayı yere koyun" gibi talimatları yerine getirmek için en yeni koşullu difüzyon modeli tekniklerini kullanıyor.

Bilimsel bir dergide yayınlanan çalışma, sanal varlıkların dil komutlarını insanlar kadar akıcı bir şekilde anlayabildiği ve yanıtlayabildiği bir geleceğe yaklaşıldığını gösteriyor.

yapay zeka

NASIL ÇALIŞIYOR?

CHOIS sistemi, 3D ortamda insan-nesne etkileşimlerini sentezlemeye ilişkin benzersiz yaklaşımıyla öne çıkıyor. CHOIS, özünde, ayrıntılı hareket dizilerini taklit edebilen bir tür üretken model olan koşullu bir difüzyon modeli kullanıyor.

İnsan ve nesne pozisyonlarının başlangıç durumu ve istenen görevin talimatı verildiğinde, CHOIS görevin tamamlanmasıyla sonuçlanan bir dizi hareket üretiyor.

Örneğin, bir lambanın kanepeye yaklaştırılması talimatı veriliyorsa, CHOIS bu talimatı anlıyor ve bir insanın lambayı alıp kanepenin yanına yerleştirmesi gibi gerçekçi bir animasyon oluşturuyor.

CHOIS’in yakın gelecekte sosyal hayatta kullanılmaya başlanması bekleniyor.