Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Yapay zekâ destekli Envision gözlükleri, görme engelliler için görsel bilgileri sese dönüştürüyor!

Görme engelliler, artık yapay zekâ destekli gözlükler sayesinde çevresinde olup bitenlerin farkında olabilecek. Yeni geliştirilen ve yapay zekâ destekli çalışan Envision gözlükleri, çevredeki görsel bilgileri sese dönüştürerek görme engellilerin çevresini daha iyi tanımlamasına yardımcı olacak.

Yayın Tarihi: 16.12.2023 15:09
Güncelleme Tarihi: 16.12.2023 15:09

Yapay zekâ destekli Envision gözlükleri, görme engelliler için görsel bilgileri sese dönüştürüyor!

Yapay zekâ artık yaşamın hemen her alanında aktif rol almaya başladı. Sağlıktan uzay teknolojisine, ekolojiden bilişime kadar pek çok alanda kullanılan yapay zekâ teknolojisi, şimdi de görme engellilerin hayatına dokunuyor.

Yeni geliştirilen yapay zekâ destekli Envision gözlükleri, çevrede olup bitenleri sese dönüştürerek görme engellilerin yaşamını kolaylaştırmayı hedefliyor.

gözlük

CHATGPT VE GOOGLE GLASS DONANIMINI KULLANIYOR

Görme engelli veya az gören kişilerin daha bağımsız yaşamalarına yardımcı olan yapay zekâ destekli akıllı gözlükler olan Envision gözlükleri, kullanıcının etrafındaki görsel bilgileri yakalamak ve konuşmaya dönüştürmek için ChatGPT ve Google Glass donanımını kullanıyor.

Daha yaygın 5G ağları sayesinde, bu akıllı gözlükler bu bilgileri çok daha hızlı bir şekilde işleyerek görme engelli kullanıcılar için çok daha sorunsuz bir deneyim sağlıyor.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ