Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Yapay zekâ destekli doktor muayenehaneleri, sağlık personeli olmadan kanınızı test edebilecek!

Yakın zamanda yapay zekâ destekli doktor muayenehaneleri yakındaki bir AVM’ye ya da işyerine gelerek herhangi bir sağlık çalışanı olmadan kanınızı test etmek üzere alabilecek. İşte merak edilenler...

Yayın Tarihi: 10.12.2023 10:13
Güncelleme Tarihi: 10.12.2023 10:13

Yapay zekâ destekli doktor muayenehaneleri, sağlık personeli olmadan kanınızı test edebilecek!

Dünya, yapay zekâ teknolojisiyle her alanda çığır açan bir döneme giriyor. Bu haftanın başlarında, bir sağlık teknolojisi girişimi olan Forward, otonom olarak hizmet veren bir dizi doktor muayenehanesi olan CarePods'u tanıttı.

Harvard ve John Hopkins gibi üniversitelerden uzmanlarca tasarlanan CarePod'un hem genel hem de özel sağlık ihtiyaçlarını karşılayabilecek eğitimli bir doktor gibi hareket etmesi hedefleniyor.

CarePods ile birinci basamak tıbbi bakımının daha erişilebilir kılınması bekleniyor. Forward, 2024’ten itibaren bu araçları San Francisco, New York, Chicago, Philadelphia ve diğer ABD kentlerindeki AVM, spor salonları ve ofislere yerleştirmeyi planlıyor.

sağlık

BİRÇOK SAĞLIK HİZMETİ KULLANILACAK

Şirketin CarePod teknolojisi, hastalar üzerinde tıbbi muayeneler yapabilen gelişmiş yapay zekâ teknolojisini içeriyor.

Forward, hastaların beyaz kübik muayenehanelere adım atabileceklerini ve bir ekranda sağlık uygulamaları olarak adlandırdığı uygulamaları seçerek pek çok sağlık hizmetlerine erişebileceklerini paylaştı.

Bunlar arasında biyometrik vücut taraması, kilo yönetimi ve diyabet taraması da bulunacak. Şirketin yaptığı açıklamaya göre bazı uygulamalar hastanın kalp, tiroid, böbrek ve karaciğer sağlığını değerlendirebilecek. COVID-19 ve HIV gibi hastalıkları test eden ve ruh sağlığı problemlerini takip eden yapay zekâ uygulamaları bile yer alacak.

Aynı zamanda, her seçenek, hastalara gelişmiş yapay zekâ teknolojisini kullanarak hizmeti nasıl alacaklarına ilişkin talimatlar sunacak.