Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Yapay zekâ bu yıl çalışanların yüzde 5’inin işini elinden alacak!

Bazı şirketlerin CEO'ları, üretken yapay zekanın 2024 yılında çalışan sayısını en az yüzde 5 azaltabileceğini açıkladı.

Yayın Tarihi: 19.01.2024 14:13
Güncelleme Tarihi: 19.01.2024 14:13

Yapay zekâ bu yıl çalışanların yüzde 5’inin işini elinden alacak!

Yakın zamanda yapılan bir ankete göre, bazı şirketlerin CEO'ları bu yıl zamandan tasarruf etmek ve para kazanmak için işletmelerinde üretken yapay zekâyı kullanmayı düşünüyor gibi görünüyor.

PwC'nin 27’inci yıllık CEO raporunda, danışmanlık devi 105 ülkede çeşitli sektörlerde irili ufaklı şirketlere liderlik eden 4 bin 702 CEO ile yakın gelecekte işlerini nasıl yeniden keşfetmeyi planladıklarını anlamak için anket yaptı.

Üretken yapay zekâ söz konusu olduğunda, birçok CEO teknolojiyi benimsemeyi gelirleri artırmak ve verimliliği artırmak için bir fırsat olarak gördüklerini söyledi. Ancak bunun sözde yapay zekâ üretkenlik kazanımları, bu yıl çalışanlarını işsiz bırakan şey de olabileceği belirtildi.

PwC, "Bu verimlilik avantajlarının bir kısmı, en azından kısa vadede, çalışan personel sayısının azaltılması yoluyla gelecek gibi görünüyor. CEO'ların dörtte biri, üretken yapay zekâ nedeniyle 2024 yılında personel sayısını en az yüzde 5 azaltmayı bekliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Anket, yapay zekânın belirli sektörlerdeki şirketleri diğerlerinden daha fazla etkileyebileceğini gösteriyor. Teknolojinin daha yalın bir işgücü yaratmasını bekleyen CEO'ların yüzde 32'sinin medya ve eğlence sektöründe çalıştığı, bunu bankacılık ve sermaye piyasaları, sigortacılık ile ulaştırma ve lojistik sektörlerinin izlediği görüldü.

yapay zeka

ŞİRKETLERİN DAHA FAZLA İŞÇİ ÇALIŞTIRMA İHTİYACINI DA ORTADAN KALDIRACAK

PwC'nin ABD'deki üretici yapay zekâ lideri Bret Greenstein, bunun kısmen OpenAI'ın ChatGPT'si gibi araçların içerik üretme, müşteri hizmetleri ve sigorta taleplerinin işlenmesiyle ilgili belirli görevleri yerine getirebilmesinden kaynaklanabileceğini söyledi.

Greenstein, yaptığı açıklamada, "İşe almak ve elde tutmak zor. Eğitmek pahalı ve insanların üretken hale gelmesi aylar alıyor. Bu işgücünü yapay zekâ ile artırabilirseniz, ihtiyaç duyduğunuzda daha hızlı ölçeklendirebilirsiniz" dedi.

PwC'nin CEO'lar üzerine yaptığı çalışma, yapay zekânın işyerindeki yıkıcı doğasına işaret eden ve giderek artan bir araştırma grubuna katılıyor. The Conference Board tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, ankete katılan küresel CEO'ların yüzde 50'si yapay zekânın iş değiştirmeye yol açabileceğine inanıyor. Geçtiğimiz mart ayında Goldman Sachs, yapay zekânın 300 milyondan fazla işi bozabileceğini söyledi.