Bist 100
10.771,36 0%
DOLAR
32,82 0,04%
EURO
35,24 -0,18%
ALTIN
2.437,21 -1,62%

UNIFIL askerine taşlı saldırı: Yaralı var

Lübnan’ın güneyindeki Taybeh beldesinde Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Barış Gücü (UNIFIL) bünyesinde görev yapan bir asker, Lübnanlı bir grup tarafından taşlı saldırıya uğradı. Askerin kafasından yaralandığı, askeri aracın da hasar gördüğü belirtildi.

Yayın Tarihi: 28.12.2023 13:33
Güncelleme Tarihi: 28.12.2023 13:33

UNIFIL askerine taşlı saldırı: Yaralı var

Lübnan’ın güneyindeki İsrail sınırına yakın bir bölgede UNIFIL askerleri, görevleri sırasında saldırıya maruz kaldı. Saldırıyı gerçekleştiren Lübnanlı grubun, UNIFIL askerlerinin bölgeyi görüntülemesine tepki gösterdiği iddia edildi.

UNIFIL: SALDIRI KABUL EDİLEMEZ

UNIFIL, saldırıyla ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklamada, UNIFIL askerlerinin görevi başındayken Taybeh beldesinde Lübnanlı bir grubun saldırısına maruz kaldığı ve askeri aracın hasar gördüğü ifade edildi.

Saldırıyla BM Güvenlik Konseyi 1701 sayılı karar ve Lübnan yasalarının ihlal edildiği vurgulanan açıklamada, İsrail ile Lübnan arasındaki "Mavi Hat"ta güvenlik ve istikrarın sağlanması için UNIFIL’in hareket özgürlüğünün önemli olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada, Lübnan hükümetine sorumluluklarını yerine getirmesi ve saldırı hakkında soruşturma başlatması çağrısı yapıldı.

"ENDONEZYALI ASKER GÖRÜNTÜ ÇEKTİ" İDDİASI

Lübnan basınında yer alan haberlere göre UNIFIL kapsamında görev yapan Endonezyalı bir askerin, Taybeh beldesindeki bazı bölgelerin fotoğraf ve görüntülerini çekmesine belde sakinleri tepki gösterdi.

Ardından Endonezyalı askerin taşlı saldırıya maruz kaldığı ve kafasından yaralandığı kaydedildi.

Açıklamada, Lübnan hükümetinin sorumluluklarını yerine getirerek saldırıyı soruşturması ve faillerini adalete teslim etmesi gerektiği vurgulandı.