Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 8 aydır kayıp domates nihayet bulundu!

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) görevli astronotlar, 8 aydır kayıp bir domatesi arıyorlardır. Şimdi astronotlar o domatesi nihayet buldular.

Yayın Tarihi: 11.12.2023 18:22
Güncelleme Tarihi: 11.12.2023 18:22

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 8 aydır kayıp domates nihayet bulundu!

Domates; ISS'de biber, lahana, turp ve daha fazlasını yetiştirmeyi içeren ürün yetiştirme deneylerinin bir parçasıydı. Ancak, mart ayında istasyonun domates bitkilerinden elde edilen hasattan payına düşeni almaya gittiğinde, küçük bir domates kaybolmuştu.

Space.com tarafından bildirildiği üzere, Astronot Frank Rubio, uzayda rekor kıran bir süre kaldıktan sonra eylül ayında Dünya'ya dönüşünden sonra bir canlı yayında kayıp domatesi tartıştı. Rubio, "Domatesi bulmak için çok uzun saatler harcadım. Eminim kurumuş domates bir noktada ortaya çıkacaktır” dedi.

astronot

ASTRONOT TEMİZE ÇIKTI

Şimdi nihayet, domates ortaya çıktı. NASA astronotu Jasmin Moghbeli, ISS'nin 25’inci yıldönümünü kutlayan bir başka canlı yayında söz konusu domatese değindi: "Eylül ayında eve dönen iyi arkadaşımız Rubio, domatesi yediği için uzun süre suçlandı. Fakat biz onu temize çıkarabiliriz. Domatesi biz bulduk” diye konuştu.

Rubio kaybettiği ödülünü aramak için saatler harcadığını söyleyerek şaka yaptı. Çünkü taze meyve ve sebzeler, öncelikle hazır gıdalarla beslenen astronotlar için çok değerli. Uzayda yiyecek yetiştirmenin yalnızca astronotların fiziksel sağlığı için değil, aynı zamanda ruh sağlığı ve refahı için de önemli olduğu düşünülüyor.

Domatesin, astronotların yörüngede sebze yetiştirmek için en iyi gübre türlerini ve ışık seviyelerini denemek üzere salata bitkileri yetiştirdiği Veg-05 deneyinin son hasadıydı.