Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Türkiye, yeni nesil otomobillerin üssü olacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Çin’de 8 farklı şehirde otomotiv ve batarya üretim sektörünün lider firmalarıyla görüştü. Kacır, “Türkiye’yi yeni nesil otomobiller için bir üretim merkezi haline getirmek bizim nihai amacımız” dedi.

Yayın Tarihi: 25.12.2023 13:48
Güncelleme Tarihi: 25.12.2023 13:48

Türkiye, yeni nesil otomobillerin üssü olacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, 8 farklı şehri ziyaret ettiği Çin'de otomotiv ve batarya üretim sektöründe faaliyet gösteren Chery firmasını da ziyaret etti.

Çin’in, otomotiv sektöründeki dönüşümün öncüsü olduğunu belirten Kacır, Çinli firmaların yenilikçi teknolojiler alanında dünyanın önüne geçtiğini ve elektrikli araçları küresel pazarlara ihraç edebildiğini söyledi.

Kacır, Türkiye’nin de bu dönüşümden geri kalmayacağını ve milli markası Togg ile önemli bir adım attığını vurguladı. Kacır, Togg’un yıl sonuna kadar 20 bin araç teslim edeceğini ve milletin güvenini boşa çıkarmayacağını ifade etti.

"TÜRKİYE'Yİ ÜRETİM MERKEZİ HALİNE GETİRMEYİ AMAÇLIYORUZ"

Gelecek dönemde Togg ve yeni oyuncularla bu dönüşümü hızlandırmak istediklerine işaret eden Kacır, şöyle devam etti:

"Elektrikli araçlara dönüşüm, Türkiye için çok yönlü faydalar getirebilir. 2053 yılı karbon nötr hedefleri için elektrikli araç dönüşümünü önemsiyoruz. Diğer bir yönüyle de petrol ithalatçısı ve yenilenebilir enerjiye yaptığımız yatırımlar sayesinde elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin payını yükseltebilmiş bir ülke olarak, elektrikli araçların kullanımının yaygınlaşmasının uzun vadede ekonomimiz açısından da yarar getireceğini öngörüyoruz. Milletimizin en yenilikçi teknolojilere erişmesini de değerli görüyoruz ama bunun da ötesinde Türkiye'yi yeni nesil otomobiller için bir üretim merkezi haline getirmek bizim nihai amacımız, bunu yapabilmek adına bir yandan Togg’u desteklemeye devam edeceğiz bir yandan da yeni yatırımları ülkemize çekebilmek adına gayret göstereceğiz."

Kacır, Çin ziyaretinde Farasis firmasıyla görüştüklerini anımsatarak, firmanın Togg ile Gemlik'te batarya hücre üretim tesisi kuracağını belirtti.

bakan kacır

"TÜRKİYE'Yİ YAKİNEN TAKİP EDİYORLAR"

Yeni nesil teknoloji yatırımlarını teşvik ederek, desteklediklerini aktaran Kacır, "Bu imkanları muhataplarımızla paylaştık. Türkiye'ye çok güçlü bir ilgi var ve hedefimiz önümüzdeki dönemde bu ilgiyi yatırıma dönüştürmek, bu markaların Türkiye'ye yatırım yapabilmelerini sağlayacak adımları atmak. Ziyaretlerimizde bunun gayreti içinde olduk. Onların da Türkiye'yi çok yakinen takip ettiklerini gördük." ifadelerini kullandı.

Kacır, gelecek dönemde Türkiye'deki mevcut üreticilerin yenilikçi teknolojiler odağında hızlı bir dönüşüme imza atacağını ve yeni oyuncuların Türkiye'ye yatırım yapmaya devam edeceğini vurguladı.

Bu ziyaretlerin, Türkiye'ye gelecek yatırımları hızlandıracağını dile getiren Kacır, şunları kaydetti:

"Mobilite sektöründe akıllı ulaşım çözümleri tarafında önemli projeler gerçekleştiren Huawei'yi de ziyaret ettik. Şirketin Türkiye'de bir AR-GE merkezi var. Bu merkez önemli çalışmalara imza atıyor. Huawei'nin otomotiv çözümlerinde kullandığı pek çok ürün ve sistemin Türkiye'deki AR-GE merkezinde geliştirilmiş olduğunu duymak ayrı bir gurur vesilesi oldu. Türkiye'nin bu alanda hızlanması, yenilikçi teknolojilerin üretim üssü haline gelebilmesi için gayret göstermeye devam edeceğiz. Önümüzdeki dönemde küreselleşme yolculuğunda pek çok marka ve üreticinin adresi Türkiye olacak."