Bist 100
10.771,36 0%
DOLAR
32,82 0,04%
EURO
35,24 -0,18%
ALTIN
2.437,21 -1,62%

Türkiye soğuk ve yağışlı havaya teslim: 19 il için uyarı var

Türkiye, hafta sonunu tüm yurtta etkili olan soğuk ve yağışlı havanın etkisine girdi. Ülkede sıcaklıklar mevsim normallerinin altına düştü, birçok şehirde kar yağışı yaşandı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugün için 4 ilde turuncu, 15 ilde ise sarı kodlu uyarıda bulundu. Peki yeni haftada hava nasıl olacak? İşet detaylar...

Yayın Tarihi: 20.11.2023 10:44
Güncelleme Tarihi: 20.11.2023 10:44

Türkiye soğuk ve yağışlı havaya teslim: 19 il için uyarı var

Türkiye, kış mevsiminin sert yüzünü yaşıyor. Hafta sonu boyunca tüm yurtta sıcaklıklar düştü, birçok şehirde kar yağışı başladı. Kar yağışı, yurt genelinde yaşamı olumsuz etkilerken, bazı bölgelerde ulaşım aksadı, elektrik kesintileri yaşandı, okullar tatil edildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), bugün için 19 il için sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulundu. Uyarıya göre, yağışların kuvvetli ve şiddetli olması, rüzgârın fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. MGM, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşları dikkatli ve tedbirli olmaya çağırdı.

YAĞIŞLAR KUVVETLİ VE ŞİDDETLİ OLACAK

MGM tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülkemiz genelinin çok bulutlu, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile İstanbul, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Çankırı, Şanlıurfa çevreleri ve Ankara’nın kuzey kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların, genellikle yağmur ve sağanak, İç Anadolu’nun yüksekleri, Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunun yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görüleceği belirtildi.

Yağışların, Batı Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun doğusu, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Ordu ve Düzce çevrelerinde kuvvetli, Doğu Karadeniz’in doğusu, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ile Batman ve Siirt çevrelerinde yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

SICAKLIKLAR DÜŞECEK, RÜZGÂR FIRTINA ŞEKLİNDE ESECEK

Hava sıcaklığının, kuzey, iç ve batı bölgelerde yağışlı hava ile birlikte hissedilir derecede (2°-10°C) azalacağı ve mevsim normallerinin altında düşeceği, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Rüzgârın, kuzey ve kuzeybatı yönlerden orta, yer yer kuvvetli, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da kısa süreli fırtına (50-80 km/saat), Batı Karadeniz kıyılarında çok kuvvetli ve tam fırtına (80-110 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

SARI VE TURUNCU KODLU UYARI VERİLEN İLLER

MGM, bugün için 19 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı verdi. Sarı kodlu uyarı, meteorolojik olayların yaşanması beklendiği ancak meydana gelmesi muhtemel zarar ve kayıpların çok büyük olmayacağı anlamına geliyor. Turuncu kodlu uyarı ise meteorolojik olayların yaşanması beklendiği ve meydana gelmesi muhtemel zarar ve kayıpların büyük olacağı anlamına geliyor.

Sarı kodlu uyarı verilen iller:

Adıyaman, Ağrı, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Mersin, Hakkari, Kars, Malatya, K. Maraş, Muş, Tuncel, Ardahan, Şırnak

Turuncu kodlu uyarı verilen iller:

Artvin, Hakkari, Rize, Kastamonu, Rize, Tunceli ve Şırnak.

YENİ HAFTADA HAVA NASIL OLACAK?

MGM’nin 5 günlük hava tahmin raporuna göre, mevsim normalleri altında seyreden hava sıcaklıklarının bugün doğu kesimlerde azalmaya devam edeceği, batı kesimlerden başlayarak hafta sonuna kadar kuzey, iç ve batı kesimlerde artacağı ve mevsim normalleri civarına yükseleceği tahmin ediliyor.

Hafta sonunda ise yurt genelinde yağışlı havanın etkisini kaybedeceği, sıcaklıkların artacağı ve güneşli havanın hakim olacağı öngörülüyor.