Türkiye'nin oyun ekosistemindeki yükselişi dünya çapında yankı buluyor

Türkiye'nin oyun girişim ekosistemi, Ekim 2023 raporuyla birlikte dikkat çekici bir büyüme gösterdi. StartupsWatch'un verilerine göre, 2023 yılında 23 yeni yatırım haberi sektördeki canlılığı ortaya koyuyor. Ülkedeki oyun stüdyo sayısı 740'ı aşarken, hybrid-casual oyunlara odaklanan YAMY Studio ise bu alanda öncülük ediyor.

Türkiye'nin oyun ekosistemindeki yükselişi dünya çapında yankı buluyor

YAMY Studio'nun Kurucu Ortağı Mikdat Doğru, şirketin Eylül 2020'den bu yana faaliyet gösterdiği süre içinde mobil oyunlarıyla global ve yerli yatırımcıların ilgisini çektiğini vurgulayarak; yeni yatırımın, işgücünü genişletmek ve hybrid-casual oyun türünde uzmanlaşmak amacıyla kullanılacağının altını çizdi. 

İstanbul merkezli olarak Ahmet Ferhat Akben, Yunus Alkan ve Mikdat Doğru tarafından kurulan YAMY Studio, Ocak 2023'te Londra merkezli UP Venture Capital'dan aldığı 4 milyon dolarlık yatırım ile değerlemesini 8 milyon dolara çıkardı. Mikdat Doğru, özellikle oyun içi harcamalara odaklandıklarını ve kısa bir sürede değerlemeyi ikiye katladıklarını ifade etti.

YAMY Studio'nun en son oyunu Laundry Rush dünya genelinde 3 milyondan fazla kez indirildi. Doğru, Türkiye'deki oyuncuların mobil oyunlara büyük ilgi gösterdiğini ve hybrid-casual oyun türünün önemli bir ekonomik potansiyel taşıdığını vurguladı.

Doğru, Türk oyun şirketlerinin dünya çapında tanındığının altını çizerek geliştirdikleri veri altyapısıyla oyuncuları doğru bir şekilde hedefleyebildiklerini ve 2024'e hızlı bir giriş yapmayı hedeflediklerini söyledi.