Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Türkiye'der 150 bin çobana ihtiyaç var: Afganistan ile görüşmeler yapılıyor!

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, Ticaret Bakanı Ömer Bolat'ın çobanlık paylaşımlarının ardından yaptığı açıklamalarda Türkiye'de toplam 150 bin çobana ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Yayın Tarihi: 10.07.2024 16:30
Güncelleme Tarihi: 10.07.2024 16:30

Türkiye'der 150 bin çobana ihtiyaç var: Afganistan ile görüşmeler yapılıyor!

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, Türkiye'de 150 bin çobana ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Çelik, hükümetin yabancı çoban getirme çalışmalarına başladığını ve özellikle Afganistan ve Türk Cumhuriyetleri ile görüşmeler yapıldığını açıkladı. Bu gelişme, hayvancılık sektöründeki çoban eksikliği sorununu bir kez daha gündeme getirdi. Son yıllarda hayvancılıkta yaşanan en büyük sıkıntılardan biri olan çoban eksikliği, sektörde ciddi problemlere yol açıyor. TÜDKİYEB Başkanı Çelik, Türkiye'de yaklaşık 40 bin yabancı çobanın çalıştığını, ancak bu sayının yetersiz olduğunu belirtiyor. 

Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın, "Bugün 25 bin Afgan çoban gitse tarım, hayvancılık kalmaz" açıklaması, yabancı çobanlar konusundaki tartışmaları yeniden alevlendirdi. Çelik, çobanlığın "sürü yöneticiliği" olarak adlandırılmasına rağmen mesleğin cazip hale getirilmesi için yeterli adımların atılmadığını ifade ediyor. Çobanların sosyal güvencesinin sağlanması gerektiğini vurgulayan Çelik, şu an verilen 5-6 aylık çoban desteğinin 12 aya yayılması gerektiğini belirtti.

Yerli çoban bulmakta zorluk yaşanıyor! 

Yerli çoban bulmakta yaşanan zorluklar nedeniyle yabancı çoban çalıştırmak zorunda kaldıklarını dile getiren Çelik, bu durumun sektöre olumsuz yansımaları olduğunu belirtti. Afgan çobanların, daha yüksek kazanç sağlayan alternatif işlere yöneldiğini ve bu durumun işletme sahipleri için sürekli bir kaygı sebebi olduğunu vurguladı.

Çelik, yabancı çobanların sadece çobanlık yapmalarına izin verilmesi gerektiğini belirterek, kaybın telafisinin zaman alacağını şöyle ifade etti: 

"Yabancı ülkelerden istihdam edilen çobanların sınırlı olması lazım. 60 milyona dayanan küçükbaş hayvan sayımız varken, Afgan çobanların gönderilmesiyle bu sayı 52 milyon civarına geriledi. Bu kaybı telafi etmek bayağı zaman alacak."

Hükümet çalışmalara başladı! 

Nihat Çelik, Türkiye'deki çoban sorununu çözmek için hükümetin bir çalışma yürüttüğünü ve bu çalışmanın sektöre güvence sağlayacağını belirtti. Hükümetin Afganistan başta olmak üzere Türk Cumhuriyetleri ile yabancı çoban istihdamı için görüşmeler yaptığını söyleyen Çelik, bu çalışmanın yasal mevzuata dayanarak ve karşı ülkelerle iş birliği protokolü yaparak gerçekleştirileceğini ifade etti.

Çelik ayrıca, sosyal medyada "100 bin TL'ye çoban bulamıyorum" gibi paylaşımların gerçeklikle bağdaşmadığını ve piyasa manipülasyonu amaçladığını vurguladı.