Türkiye'den dünyayı sarsacak ekonomik teknoloji! Dijital Türk Lirası devrimi başlayacak

Dijital para çalışmaları bir süredir devam ediyor. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan tarafından da an be an dijital para ile alakalı gelişmeler sunuluyor.

Türkiye'den dünyayı sarsacak ekonomik teknoloji! Dijital Türk Lirası devrimi başlayacak

Dijital para çalışmaları bir süredir devam ediyor. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan tarafından da an be an dijital para ile alakalı gelişmeler sunuluyor. Kısa süre içerisinde tamamlanacak olan dijital para projesi ile alakalı açıklama yapan Erkan, çalışmaların 3 fazdan oluşacağını belirtirken, ilk faz raporunun 2024 Ocak ayına kadar tamamlanacağını belirtti. Peki Türkiye dijital parası ne zaman çıkacak? Dijital para çalışmaları ne durumda? İşte detaylar..

Türkiye dijital parasını çıkartmaya hazırlanıyor. Dijital dünyanın ön plana çıkmaya başladığı son dönemlerde özellikle de çoğu ülkenin dijital para onayı vererek uygulamaya geçtiği bilinirken, ülkemizde ise ilk fazın tamamlanmak üzere olduğu belirtildi. Ocak 2024 itibari ile ikinci faz çalışmalarının başlayacağı açıklandı. 2. fazın konusu ise güvenlik olacak.

2024 yılı sonuna kadar 3. faz çalışmalarının tamamlanacağı açıklanırken, son fazın ise hukuki süreç olarak işleyeceği Başkan Erkan tarafından belirtilmiş bulunuyor

tl dijital

DİJİTAL PARA NEDİR?

Merkez bankaları tarafından çıkartılan ve elektronik ortamda kullanılabilen para birimi olarak kabul edilen dijital para nakit paranın yerini alabilecek en büyük güç olarak öngörülüyor. Güvenli ve ucuz ödeme yöntemi olacağı tahmin edilen dijital para çalışmaları ile alakalı olarak dünyada çok sayıda ülke çalışmalarını sürdürüyor. Ülkemizde Bu çalışmalar konusunda öncü olmayı hedefliyor. TCMB başkanı Erkan dijital para çalışmalarının süre geldiğini belirtmiş bulunuyor. 2010 senesinde Rusya ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde çalışmaların başladığı belirlenen dijital para konusunda 3 aşamanın ilki tamamlanmış bulunurken, her aşamanın ise farklı konuları içerdiği biliniyor. 

DİJİTAL PARA İÇİN TARİH VERİLDİ

Türkiye'de dijital para için uzun süredir çalışmalar devam ediyor. Vatandaş 3 fazdan oluşan Türkiye dijital LİRASI ile alakalı detayları araştırıyor. İlk fazın tamamlanmak üzere olan dijital parada kullanıcı deneyimi detayları da oluşturulmak üzere. 2 fazda dijital paranın güvenlik boyutları incelenirken, çevrimdışı ödeme ve cüzdanlar gibi detayların da oluşturulacağı bildirilmiş bulunuyor. 2024 yılında 2. fazın tamamlanması beklenirken 3 fazla da dijital Türk lirasının nihai çalışmalarının tamamlanması bekleniyor.

Dijital para ile alakalı açıklama yapan TCMB başkanı Erkan, dijital Türk lirasının sadece hizmet alıp satarken kullanılmayacağını belirtmiş bulunuyor. İhraç edilebilir teknoloji olarak karşımıza çıkacağı açıklanan dijital Türk lirasının kaliteli bir teknoloji için çalışmaların devam ettiği belirtiliyor.