Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Turkcell PUK kodu öğrenme

Turkcell PUK kodu öğrenme kullanıcıların en fazla ihtiyaç duyduğu özelliklerden biri olarak göze çarpmaktadır. Her operatör, kullanıcısının kişisel hatlarını korumak adına bir güvenlik duvarı sağlamaktadır.

Yayın Tarihi: 08.12.2020 02:41
Güncelleme Tarihi: 08.12.2020 02:41

Turkcell PUK kodu öğrenme

Turkcell PUK kodu öğrenme kullanıcıların en fazla ihtiyaç duyduğu özelliklerden biri olarak göze çarpmaktadır. Her operatör, kullanıcısının kişisel hatlarını korumak adına bir güvenlik duvarı sağlamaktadır. Bazı hatlarda farklı güvenlik duvarları ile de ek korumalar gerçekleşse de tümü tarafından ortak kullanılan güvenlik duvarı PUK kodu olarak bilinmektedir.
Kullanılan hattın bir cep telefonunda çalışabilmesi için kullanıcı tarafından oluşturulmuş olan PIN kodunun girilmesi gerekmektedir. Kullanıcılar bazı durumlarda oluşturdukları PIN kodunu unutmakta veya yanlış girmektedir. Böyle durumlarda ise hat, usulsüz bir giriş olarak algılamakta ve PUK kodu ile kullanıcı doğrulaması yapılmasını talep etmektedir. PUK kodu hat ilk alındığında kullanıcıya verilen kart üzerinde yer almaktadır. Fakat bazı durumlarda bu karta erişim sağlanamadığı için farklı yöntemler aranmaktadır. Bu sebeple Turkcell PUK kodu nasıl öğrenilir konusu önemli olmaktadır.

Turkcell Şifre ile PUK Kodu Nasıl Öğrenilir ?

Her insan kişisel verilerinin güvenliğini sağlamak için ek güvenlik önlemlerine başvurmaktadır. Hat kullanımı esnasında da başka kişilerin erişim sağlayamaması adına oluşturulacak olan güvenlik önlemleri son derece önemli olmaktadır. Bilindiği üzere hat erişimi için kullanılan PIN kodu bazı durumlarda yanlış girildiği için bloke olmaktadır. Ve böyle durumlarda PUK Kodu adı verilen bir ikinci koda ihtiyaç duyulmaktadır. PUK kodu, hat ilk alındığında kullanıcıya verilen kart üzerinde yer aldığı için genellikle bulunamamaktadır. Böyle durumlarda Turkcell PUK kodu öğrenme işlemi ön plana çıkmaktadır.
PUK kodunun yer aldığı karta erişim imkânı olmayan kullanıcıların izlemesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • Turkcell internet sitesine giriniz.
 • Sağ üst köşedeki “İşlem Merkezi” simgesine tıklayınız.
 • Turkcell Şifre ile Giriş” yöntemini tercih ederek giriş sağlayınız. Hattınız bloke olduğu için Hızlı Giriş yöntemini kullanmak mümkün olmayacaktır.
 • Ardından sol menüde açılan seçenekler arasından “Ayarlarım” seçeneğine tıklayınız.
 • Ardından “Hat Ayarlarım” seçeneğine tıklayınız.
 • Açılan pencerede yer alan PUK Kodu seçeneğinin karşısındaki “Görüntüle” butonuna tıklayınız.
 • Hatalı girdiğiniz PIN kodu için PUK1 kodunu kullanınız.
 • Hatalı girdiğiniz PUK kodu için ise PUK2 kodunu kullanınız.

Görüntülenen pencerede yer alan PUK kodlarını kullanarak bloke olan hattınızı yeniden açabilirsiniz. Belirtilen bu özelliğin kullanılabilmesi için çok önemli bir husus bulunmaktadır. Hat bloke olduğu için Hızlı Giriş isimli yöntem kullanılamamaktadır. Bu sebeple kullanılabilecek tek yöntem Turkcell Şifre ile Giriş yöntemidir. Bu yöntemin kullanılabilmesi için ise daha önceden bir şifre oluşturulmuş olması gerekmektedir. Normal kullanımlarda SMS yoluyla şifre oluşturulabilmektedir fakat hat bloke olduğu için yeni bir şifre oluşturmak mümkün olmayacaktır.

T.C. Kimlik Numarası ile Turkcell PUK Kodu Öğrenme

Yanlış PIN kodu girilmesi sonucunda bloke edilen hattın yeniden açılabilmesi için PUK koduna ihtiyaç duyulmaktadır. PUK kodu, hat alımında kullanıcıya verilen kart üzerinde yer almaktadır. Bu karta erişim sağlanamadığı durumlarda ise müşteri hizmetleri ve Turkcell internet sitesi üzerinden ulaşılabilmektedir. Turkcell internet sitesinden ulaşma durumu Turkcell şifre ile gerçekleşebileceği gibi, T.C. kimlik numarası kullanılarak da gerçekleşebilmektedir.
PUK koduna T.C. kimlik numarası ile erişebilmek için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • Turkcell internet sitesine giriniz.
 • Ana sayfanın en alt kısmına geliniz.
 • Burada yer alan menüler içerisinden “Yardım” menüsünü bulunuz.
 • Yardım menüsü içerisinde yer alan “PUK Sorgulama” seçeneğine tıklayınız.
 • Açılan “PUK Kodu Öğrenme” sayfasındaki “T.C. Kimlik Numarası ile” seçeneğine tıklayınız.
 • Telefon numarası, T.C. kimlik numarası ve doğum tarihi bilgilerini doldurunuz.
 • Ardından “Gönder” butonuna tıklayınız.

Sim Kart Numarası ile Turkcell PUK Kodu Nasıl Öğrenilir ?

PUK kodu öğrenme işlemi sanıldığının aksine Turkcell internet sitesi aracılığıyla oldukça kolay bir biçimde gerçekleşebilmektedir. Öğrenilmek istenen PUK kodu için farklı birçok yöntem kullanabilme imkânı sunması bu açıdan son derece önemlidir. Belirtilen yöntemler için ihtiyaç duyulan Turkcell şifre ve T.C. kimlik numarası gibi bilgilere her zaman erişim sağlanamamaktadır. Böyle bir durumda ise sim kart üzerinde yer alan numara ile işlem sağlanabilmektedir.
PUK koduna sim kart numarası ile erişebilmek için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • Turkcell internet sitesinde yer alan PUK Kodu Öğrenme sayfasını açınız.
 • “Sim Kart Numarası ile” yazan seçeneği bulunuz.
 • Sim kartınız üzerinde yer alan SIM Kart numarasını giriniz.
 • Diğer alanları doldurunuz ve “Gönder” butonuna tıklayınız.

İfade edilen yöntemlerin uygulanabilmesi için internet gerekmektedir. İnternete erişim imkânı olmayan kullanıcıların 532 numaralı Turkcell müşteri hizmetleri servisini aramasına gerekmektedir. Hat sahibine ilişkin kişisel bilgilerin müşteri temsilcisine iletilmesi durumunda PUK kodu verilecektir.

Bunlarda ilginizi çekebilir ;