Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Turkcell Güvenli İnternet Nasıl Kullanılır ?

Turkcell güvenli internet adında önemli bir özelliğe sahiptir. Bu özellik ile kullanıcıların olumsuz etkilenebileceği içeriklerin görüntülenmesi engellenmektedir. Oluşturulan engellemeler sonucunda kullanıcıların özgürlük alanları kısıtlanmış gibi görünse de aslında olumsuzluklara karşı bir önlem alınmış olmaktadır.

Yayın Tarihi: 11.12.2020 13:32
Güncelleme Tarihi: 11.12.2020 13:32

Turkcell Güvenli İnternet Nasıl Kullanılır ?

Turkcell güvenli internet adında önemli bir özelliğe sahiptir. Bu özellik ile kullanıcıların olumsuz etkilenebileceği içeriklerin görüntülenmesi engellenmektedir. Oluşturulan engellemeler sonucunda kullanıcıların özgürlük alanları kısıtlanmış gibi görünse de aslında olumsuzluklara karşı büyük bir önlem alınmış olmaktadır.
Turkcell, kullanıcılarına her zaman yararlı olabilecek nitelikte hizmetler sunmayı amaçlamaktadır. İnternet dünyasının olumsuz yanlarına karşı kullanıcılar bir koruma altına alınmak istenmektedir. Bu doğrultuda da zararlı olduğu düşünülen içeriklerin görüntülenmesi engellenerek kullanıcının güvenliği sağlanmaktadır. Turkcell güvenli internet adıyla hizmete sunulan bu özellik, birçok kişi için ortak kullanımlı internet ağlarında oldukça önemli bir görev üstlenmektedir. Kendi sorumluluğu altında olduğu düşünülen kişilerin internetin zararlı içeriklerinden uzak durabilmesi için son derece önemlidir. Bu bağlamda bakıldığında bu özellik en fazla ebeveynler tarafından tercih edilmektedir. Çocuklarının gelişimini olumsuz etkileyebileceği düşünülen içeriklere karşı bir güvenlik duvarı çekilmektedir.

Turkcell Güvenli İnternet Profilleri Nelerdir?

Turkcell, internet kullanımları esnasında karşılaşılabilecek zararlı içeriklere karşı kullanıcılarını korumak istemektedir. Koruma işlemini zararlı olarak belirlediği kategorilerin engellenmesi ile sağlamaktadır. Bu engelleme işlemi ise kullanıcının tercihine bırakmaktadır. Kullanıcı eğer ister ise herhangi bir güvenlik kısıtlaması olmadan interneti özgürce kullanabilmektedir. Bunun dışında ise zararlı içeriklerden kendisini ve internetin diğer ortak kullanıcılarını koruyabilmek için güvenli internet profillerini kullanabilmektedir. Turkcell güvenli internet profilleri şu şekilde ifade edilebilmektedir:
Profil yok: Zararlı olduğu düşünülen içeriklerin kullanıcı tercihine bağlı olmak şartıyla engellenmemesi anlamına gelmektedir. Mevcut internet bağlantısının herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmamasıdır.
Çocuk Profili: Çocukların internet üzerinde karşılaşabilecekleri zararlı içeriklerin engellenmesi için tercih edilmektedir. Bu yolla birlikte ruhsal ve fiziksel olarak karşılaşabilecekleri olumsuzluklar önlenirken, yabancı kişilerle iletişim engellenmektedir. Tam anlamıyla kısıtlamalara maruz bırakmasa da önemli ölçüde başarılı olmaktadır.
Aile Profili: Bu profil en detaylı kısıtlamaların yer aldığı profildir. Çocuk profiline ek olarak burada oyun ve sosyal medya platformlarına da kısıtlama getirilmektedir. İnternet sitelerinin birçoğu üzerindeki zararlı içerikler engellenirken sosyal medyanın zararlı yönleri göz ardı edilmemektedir.

Turkcell Güvenli İnternet Nasıl Kullanılır?

Turkcell güvenli internet kullanıcıların kolayca erişebileceği ve üzerinde değişiklik yapabileceği biçimde tasarlanmıştır. Mobil uygulama üzerinden kolayca gerçekleştirilebilmesinin yanı sıra, Turkcell internet sitesi üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir. Turkcell’e ait olan Dijital Operatör üzerinden gerçekleştirilebilme imkânı sağlarken, uygulamanın güncellenmesi sebebiyle bir hata vermektedir. Fakat bu hata yeni güncelleme ile birlikte düzeltilecektir. Turkcell internet sitesi üzerinden yapılabileceği gibi yeni güncelleme sonrasında Dijital Operatör üzerinden de yapılabilecektir.
Turkcell internet sitesi üzerinden Turkcell güvenli internet aşağıdaki adımlar sonucunda yapılabilmektedir.

  • Öncelikle Turkcell internet sitesine giriniz.
  • Sağ üst köşede yer alan “İşlem Merkezi” simgesine tıklayınız.
  • Belirtilen giriş yöntemlerinden herhangi birini seçerek giriş yapınız.
  • Ardından sol menüde yer alan “Tüm İşlem Merkezi” seçeneğine tıklayınız.
  • Eğer sol taraftaki menü açılmadıysa, sağ üst köşedeki Profil simgesine tıklayarak açınız. Ardından “Tüm İşlem Merkezi” seçeneğine tıklayınız.
  • Sayfayı aşağıya doğru çekiniz. Sol menüde yer alan “Güvenli İnternet” seçeneğine tıklayınız.
  • Açılan sayfadan sağlamak istediğiniz kısıtlamaya yönelik bir profil seçiniz.
  • Ardından “Devam” butonuna tıklayınız. Daha sonra işlemi onaylayınız.
  • Telefonunuza gelen bilgilendirme SMS’inden sonra Turkcell güvenli internet servisi aktif edilecektir.

Turkcell Güvenli İnternet Nasıl İptal Edilir?

Turkcell güvenli internet servisi birçok kullanıcı için güvenlik ağı oluşturduğundan dolayı son derece önemlidir. Profil seçerek belirlenen sınırlamalar ise bazı durumlarda hatalı sonuçlar verebilmektedir. Kullanıcı tarafından zararlı bir içeriği olmadığı düşünülen sitelere erişim sağlanmak istenmektedir. Sıklıkla Aile Profili tercihlerinde iptal işlemi yapıldığı gözlenmektedir. Oyun ve sosyal medya gibi platformlara karşı bireyleri korumak isteyen kullanıcılar, bazı anlarda bu kısıtlamalardan taviz vermek isteyebilmektedir. Böyle durumlarda ise Turkcell güvenli internetin nasıl iptal edilebileceği sorusu sorulmaktadır. İptal işlemi oldukça basit bir biçimde gerçekleşmektedir. Turkcell internet sitesi üzerinde yer alan Güvenli İnternet sayfasını yeniden açılmalıdır. Profil seç kısmında bulunan “Profili iptal et” seçeneği kullanılmalıdır. Bunun dışında ise aile profilini kullanarak güvenli internet sağlayan kullanıcılar, bir alt kategori olan Çocuk Profiline geçerek, kısıtlamanın kapsamını düşürebilirler.