Bist 100
9.344,97 1%
DOLAR
30,94 0,04%
EURO
33,46 -0,06%
ALTIN
2.011,11 -0,05%

TikTok, ABD’nin en büyük ikinci haber kaynağı oldu! TikTok’un bu başarısının sırrı ne?

Yapılan bir araştırma, TikTok’un ABD’nin en büyük ikinci haber kaynağına dönüştüğünü ortaya koydu. Araştırmaya göre, TikTok kullanıcılarının haberleri TikTok’tan takip etme oranı her gün daha da artıyor. İşte ayrıntılar...

Yayın Tarihi: 22.11.2023 21:35
Güncelleme Tarihi: 22.11.2023 21:35

TikTok, ABD’nin en büyük ikinci haber kaynağı oldu! TikTok’un bu başarısının sırrı ne?

TikTok, sadece eğlenceli videoların veya viral olmuş dans videolarının olduğu bir platform değil. ABD’liler giderek artan bir şekilde haberleri buradan takip ettiklerini söylüyor. ABD’de yapılan bir araştırma, TikTok'un son yıllardaki büyümesini ve toplum üzerindeki etkilerini ortaya koydu.

tiktok

GENÇLERİN YÜZDE 32’Sİ HABERLERİ TİKTOK’TAN TAKİP EDİYOR

Araştırmaya göre, TikTok 2018'den bu yana hızla büyüdü ve şu anda 150 milyonu Amerika’da olmak üzere bir milyardan fazla global kullanıcıya sahip. Yapılan araştırma, ABD’lilerin yüzde 14'ünün artık TikTok vasıtasıyla haberleri takip ettiğini gösterdi. Bu durumun 18 ila 29 yaşındaki kullanıcılar için daha fazla olduğu ve bu yaş aralığındakilerin yüzde 32'sinin haberleri TikTok’tan takip ettiğini ortaya koydu.

Fast Company’nin haberine göre, TikTok kullanıcıları haberler için platforma giderek daha fazla güvenirken, aynı şey diğer sosyal medya platformları için geçerli değil. Araştırmaya göre X, Reddit, Snapchat, WhatsApp ve Facebook kullanıcıları, haberleri bu platformlarda daha az takip ediyor. Ankete katılan sosyal medya mecraları arasında TikTok, Instagram ve LinkedIn bu dönemde haberlerin takip edildiği platformlar olarak öne çıktı.

tiktok

TİKTOK’UN BAŞARISININ SIRRI NE?

TikTok'un başarısının büyük ölçüde, her kullanıcının ilgi alanlarına göre daha fazla içerik sunan algoritmasına dayandığı belirtildi. Bu algoritma sisteminin onu geleneksel bir sosyal medya mecrasından ziyade bir eğlence platformuna dönüşmesini sağladığı aktarıldı.