Bist 100
10.767,85 0%
DOLAR
32,96 0,13%
EURO
35,4 0,05%
ALTIN
2.458,77 0,06%

Testisini kaybetmesine neden olduğu iddia edilen polise işkence davası

Beyoğlu’nda hırsızlık şüphelisi olarak gözaltına alınan Samet G’ye, karakolda polis memuru Serhat K. tarafından uygulanan şiddet sonucu testislerinden biri alınmak zorunda kaldı. Polis memuru Serhat K. hakkında “İşkence yapmak” suçundan 24 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Olay anı karakoldaki güvenlik kamerasına da yansıdı.

Yayın Tarihi: 08.11.2023 16:54
Güncelleme Tarihi: 08.11.2023 16:54

Testisini kaybetmesine neden olduğu iddia edilen polise işkence davası

İddianameye göre,İzmir’de yaşayan Samet G, babasının Beyoğlu’nda bekçilik yaptığı film seti apartına misafirliğe gitti. Samet G, film setine ait eşyaların çalındığını fark edince hırsızlık şüphelisi Halil K. ile tartıştı. Bu sırada polisler olay yerine geldi ve Samet G’yi gözaltına aldı.

Samet G, Taksim Şehit Haşim Taştan Polis Karakolu’na götürüldü. Burada polis memuru Serhat K, Samet G’ye üst araması yaparken küfür ve hakaret etti. Samet G, polise mağdur olduğunu anlatmaya çalıştı ancak polis memuru Serhat K, Samet G’yi boynundan tutup aşağıya bastırdı, boğazını sıktı, ensesine tokat attı, diziyle testislerine vurdu, tekmeledi, yere düşürdü, başına vurdu. Bu şiddet, karakoldaki güvenlik kamerasıyla da kaydedildi.

Samet G, ağrısının ciddi olduğunu söyledi ancak hastaneye gitmesine izin verilmedi. İfadesi alındıktan sonra Taksim İlkyardım Hastanesi’ne götürülen Samet G, buradan Okmeydanı Hastanesi’ne sevk edildi. Samet G, testislerinden birinin ağır derecede tahrip olduğu gerekçesiyle ameliyatla alındı. Samet G, “Darp sonrasında testislerimden biri ameliyatla alındı. Yarım insan oldum.” diyerek polis memuru Serhat K’dan şikayetçi oldu.

Polis memuru Serhat K, savunmasında Samet G’yi görevinin gerektirdiği şekilde orantılı güç kullanarak etkisiz hale getirdiğini, bilerek isteyerek kendisine zarar verme kastının olmadığını iddia etti.

Ancak iddianamede, polis memuru Serhat K’nın Samet G’ye uyguladığı şiddetin kademeli ve orantılı olmadığı, işkence niteliği taşıdığı belirtildi. Polis memuru Serhat K hakkında “İşkence yapmak” suçundan 12 yıldan 24 yıla kadar hapis cezası istendi.

"YARIM İNSAN OLDUM"

İstanbul Ağır Ceza Mahkemesinde geçtiğimiz günlerde görülen ilk duruşmaya katılan Samet G. sanık polisin testislerine vurduğunu, daha sonra ters kelepçeyle avukat odasına çıkarıldığını, sanığın burada da kendisini darp etmeye devam ettiğini söyledi.

Samet G., "Ağrılarımın ciddi olduğunu söyledim. Tuvalette gerçekten yaralandığımı gördü. Hastaneye götürülmek istedim, ama önce ifademi almaya çalıştı. 30 dakika sonra hastaneye götürüldüm. Darp sonrasında testislerimden biri ameliyatla alındı. Bu olay öncesinde testislerimde herhangi bir rahatsızlığım veya tedavi görmüşlüğüm yoktur. Yarım insan oldum." diyerek şikayetinin devam ettiğini belirtti.

Sanık polis memuru Serhat K. halen Beyoğlu Çocuk Büro Amirliği'nde görevli olduğunu söyleyerek savunmasını hazırlamak için süre talep etti.

Mahkeme, sanığa savunmasını hazırlaması için duruşmayı erteledi.