Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Tesla, otopilot kullanımına uygun olmayan yollarda ölümcül kazalar yaptı!

Tesla'nın meşhur destekli sürüş yazılımı bazen otopilot kullanımına uygun olmayan yollarda da kullanılabiliyor. Fakat bu tür yollarda Tesla’nın ciddi kazalar yaptığı öğrenildi.

Yayın Tarihi: 12.12.2023 13:38
Güncelleme Tarihi: 12.12.2023 13:38

Tesla, otopilot kullanımına uygun olmayan yollarda ölümcül kazalar yaptı!

Tesla’nın 2016'dan bu yana otopilot yazılımının dahil olduğu 40 ölümcül veya ciddi kaza yaptığı öğrenildi. Edinilen bilgilere göre, en az 8 kazanın otopilotun kullanılmak üzere tasarlanmadığı yollarda meydana geldiği aktarıldı.

The Post'un haberine göre, 2019’da yaşanan bu tür bir kazada, otopilotta sürüş yapan bir Tesla, birden fazla uyarı işaretini görmezden geldikten sonra bir T kavşağından geçerek bir yayanın ölümüne ve bir diğerinin de ağır yaralanmasına sebep oldu.

Haberde aynı zamanda, polisin vücut kamerası görüntülerinde Tesla sürücüsünün polise "seyir halindeyken araç kullandığını" söylediği belirtildi.

Kaza, otopilotun ilk etapta aktif hale getirilmemesi gereken bir yolda meydana geldiğini bildiren yayın, incelediği araç kamerası görüntülerine atıfta bulundu.

tesla

SÜRÜCÜNÜN ÖLÜMÜNE SEBEP OLDU

Diğer benzer olaylar arasında 2016’da Florida'da bir Tesla'nın yarı kamyonun altına girerek sürücünün ölümüne sebep olduğu kaza ve Mart 2023’te bir Tesla'nın okul servisinden inen bir gence çarptığı kaza yer alıyor.

Tesla’nın internet sitesinde otopilotun hız sabitleme, açıkça işaretlenmiş şeritler içinde yönlendirme ve otomatik şerit değiştirme yeteneğine sahip olduğunu aktardı. Bu özelliğin, merkezi bölücüler ve açık şerit işaretleri yer alan "kontrollü erişimli" otoyollarda kullanılmak üzere tasarlandığını da ilave etti.

Tesla, daha önce Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu'na kabul edilebilir çalışma ortamını sürücünün belirlediğini söylemişti.

Yeni detaylar, Elon Musk'ın otomobil üreticisinin teknoloji hususunda çok sayıda yasal tehdit ve düzenleyici soruşturma ile karşı karşıya kalmasıyla beraber, Tesla üzerinde otopilot konusunda artan baskıya katkıda bulunuyor.