Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Tesla o sözleşmeyi geri getirdi! Cybertruck’in ilk yıl satılması halinde 50 bin dolarlık dava açılabilecek!

Tesla'nın Cybertruck alıcılarını araçlarını ilk yıl içinde yeniden satmaları durumunda dava açmakla tehdit eden bir sözleşmeyi tekrar getirdiği öğrenildi.

Yayın Tarihi: 13.12.2023 14:13
Güncelleme Tarihi: 13.12.2023 14:13

Tesla o sözleşmeyi geri getirdi! Cybertruck’in ilk yıl satılması halinde 50 bin dolarlık dava açılabilecek!

CybertruckTesla, Cybertruck aracını satın alanların aracı bir yıl içinde satmaları durumunda 50 bin dolarlık dava açmaya ilişkin bir sözleşme uygulayacağı duyurmuş ancak daha sonradan bu sözleşme geri çekilmişti. Şimdi bu sözleşmenin yeniden getirildiği belirtildi.

Söz konusu sözleşme, Cybertruck sahiplerinin aracı tekrar satmaya çalışmadan önce Tesla'ya daha düşük bir fiyatla geri teklif etmelerini gerektiriyordu.

Ars Technica'nın haberine göre ayrıca Cybertruck'ların ancak Tesla'nın sahiplerine "yazılı onay" vermesi durumunda tekrar satılabileceği de ifade ediliyordu.

 

İŞTE O MADDE

Bu koşulların ihlal edilmesi durumunda, madde şöyle diyordu: "Tesla, aracın mülkiyetinin devredilmesinin önüne geçmek için ihtiyati tedbir isteyebilir veya sizden 50 bin dolar tutarında veya satış veya devir için alınan değerden hangisi daha büyükse, tasfiye edilmiş tazminat talep edebilir. Tesla aynı zamanda, size gelecekte herhangi bir araç satmayı reddedebilir."

İlgili madde, ilk olarak geçtiğimiz ay elektrikli araç şirketinin Motorlu Araç Sipariş Sözleşmesinin "Yalnızca Cybertruck İçin" başlıklı ek bir bölümünde yer aldı.

Bu bölümde benzer şekilde, müşterilerin Cybertruck'larını sahip oldukları ilk yıl içinde satmaları durumunda şirketin 50 bin dolarlık dava açabileceği ve Tesla'nın bu kuralı ihlal eden kullanıcılara gelecekteki araçların satışını reddedebileceği aktarılıyordu.

Öte yandan, bu maddenin neden belirli sözleşmelere dahil edildiği ya da Cybertruck’ların sınırlı lansman sürümü olan "Foundation Serisi" dışında da geçerli olup olmayacağı belli değil.