Bist 100
9.347,17 0%
DOLAR
30,96 -0,29%
EURO
33,76 -0,24%
ALTIN
1.983,58 -1,16%

Terörle mücadelede kahramanlık destanı! Fırat Kalkanı Bölgesine saldırmak isteyen 6 terörist öldürüldü

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Fırat Kalkanı bölgesine saldırı hazırlığındaki 6 PKK/YPG’li teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bölgeyi kana bulamak isteyen PKK/YPG’li teröristlere göz açtırmıyoruz. Fırat Kalkanı bölgesine saldırı hazırlığında olan 6 PKK/YPG’li terörist etkisiz hale getirildi. Teröristler kazdıkları hendeklere gömülmekten kurtulamayacak.” denildi.

Yayın Tarihi: 02.12.2023 12:50
Güncelleme Tarihi: 02.12.2023 12:50

Terörle mücadelede kahramanlık destanı! Fırat Kalkanı Bölgesine saldırmak isteyen 6 terörist öldürüldü

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), terör örgütleriyle mücadele etmek için kararlılıkla operasyonlarını sürdürüyor. Son olarak, Fırat Kalkanı bölgesine saldırı hazırlığındaki 6 PKK/YPG’li terörist, Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından etkisiz hale getirildi. MSB, teröristlerin kazdıkları hendeklere gömülmekten kurtulamayacaklarını açıkladı.

FIRAT KALKANI BÖLGESİ GÜVENDE

MSB, Fırat Kalkanı bölgesine yönelik saldırı girişimlerine karşı tedbirli olduğunu ve teröristlere hak ettikleri gibi müdahale ettiğini bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, karadan, havadan ve denizden teröristlere ait hedeflerin vurulduğu belirtildi.

Açıklamada, Fırat Kalkanı bölgesine saldırı hazırlığında olan 6 PKK/YPG’li teröristin etkisiz hale getirildiği aktarıldı. Açıklamada, “"Tek amaçları bölgeyi kana bulamak olan PKK/YPG'li teröristlere hak ettikleri gibi müdahale etmeye devam ediyoruz. Fırat Kalkanı bölgesine saldırı hazırlığında olan 6 PKK/YPG'li terörist etkisiz hale getirildi. Teröristler kazdıkları hendeklere gömülmekten kurtulamayacak." ifadelerine yer verildi.

FIRAT KALKANI BÖLGESİ NE ANLAMA GELİYOR?

Fırat Kalkanı bölgesi, Türkiye’nin 2016 yılında Suriye’nin kuzeyinde başlattığı askeri operasyonun adıdır. Operasyonun amacı, Türkiye sınırına yakın bölgelerdeki terör örgütlerini temizlemek ve bölge halkının güvenliğini sağlamaktır.

Operasyon kapsamında, Suriye’nin Cerablus, Rai, Dabık, El Bab, Bzagah, Akhtarin, Çobanbey ve Salkın gibi yerleşim birimleri terör örgütlerinden arındırılmıştır. Operasyon, 29 Mart 2017 tarihinde tamamlanmıştır.

Operasyon sonucunda, yaklaşık 2 bin kilometrekarelik bir alan terör örgütlerinden temizlenmiş ve bölge halkı için güvenli bir yaşam alanı oluşturulmuştur. Bölgede, Türkiye’nin desteğiyle eğitim, sağlık, altyapı, tarım, sanayi ve ticaret gibi alanlarda çalışmalar yürütülmektedir.