Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Tembel bağırsakları motora çeviriyor! Her gün bir kase yiyenin bağırsakları boşalıyor

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için sadece egzersiz ve diyete değil, aynı zamanda yiyip içtiklerinize de dikkat etmeniz gerekiyor. Kolesterol veya sindirim sorunlarınız mı var benden gelen bu haber size çok faydalı olacak.

Yayın Tarihi: 06.12.2023 11:33
Güncelleme Tarihi: 06.12.2023 11:33

Tembel bağırsakları motora çeviriyor! Her gün bir kase yiyenin bağırsakları boşalıyor

Bağırsak sağlığı genel sağlığımızın temelini oluşturmaktadır. Lif açısından zengin gıdalar ve sıvı alımı özellikle kabızlık sorunu yaşayan kişiler için önemlidir. İşte bazı lezzetli, sağlıklı ve aynı zamanda bağırsakları harekete geçiren yiyecekler;

1. Keten Tohumu

Bağırsakların en etkin şekilde çalışmasını garanti eden tohumlardan birisi olan, olan keten tohumu, bir yemek kaşığı içinde 2,8 gram lif içerir. Deride bulunan omega-3 yağ asitleri antioksidanlar ve mineraller açısından zengindir. Salatalara veya yoğurda ekleyerek sağlıklı beslenmenize dahil edebilirsiniz.

2. Kivi

Kış mevsiminin en lezzetli meyvelerinden birisi olan kivi çok faydalısır. Orta boy bir kivide 2,5 gram lif ile birçok vitamin ve mineral vardır. Lif ve vitamin alımınızı arttırmak için içerdiği siyah çekirdekleri de tüketebilirsiniz.

3. Yoğurt ve Kefir

 Kefir bağırsaklara karşı naziktir ve bağırsak florasını düzenleyebilmek adına alınabilir. Aynı zamanda bağırsakları temizler ve artlandırarak dışkı geçişini kolaylaştırır. Sindirilebilirliği yüksek olduğundan çocuklar, hamileler, hastalar ile yaşlılar için de ideal bir içecektir.

4. Chia Tohumu

Küçük boyutu olmasına rağmen chia tohumları, 100 gramda 34,4 gram lif içeren yüksek lif içeriğine sahiptir ve omega-3 yağ asitleri, lif ve antioksidanlar olması bakımından zengindir. Bağırsak sağlığını, aynı zamanda da yileştirmek ve kolesterol seviyelerini dengelemek için kullanılabilir.

5. Yeşil kabak

Su ve lif bakımından zengin olan kabak, bağırsakların temizlenmesine ve toksinlerin atılması baklımından yardımcı olmaktador. Ana öğünlerde yoğurtla beraber alınabilir ve bağırsak sisteminin normal çalışmasına destek olur.

6. Taze Sebze ve Meyve

Düzenli sebzeler ve meyvelein tüketimi kanser ve kalp-damar hastalıkları riskini azaltır, mide-bağırsak sistemi hastalıklarına karşı korumaktadır. Her gün en az 400-500 gram kadar sebze ve meyve tüketilmesi tavsiye ediliyor. Zengin lif içeriği ile birlikte fonksiyonel besinleri kan şekeri ve kolesterol seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur.

7. Kurubaklagiller

Baklagiller sindirim sistemini uyaran lif açısından zengin, yağ oranı düşük ve protein oranı düşüktür. Şişkinlik sorunu yaşayan kişilere tavsiye edilen kurubaklagillerin haftada iki gün sofrada bulundurulması sindirim sisteminizi güçlendirecektir.