Bist 100
9.814,19 0%
DOLAR
32,31 0,03%
EURO
34,71 -0,01%
ALTIN
2.419,99 0,35%

TCMB Balkanı Karahan: Sıkı para politikası devam edecek

TCMB Başkanı Dr. Fatih Karahan seçim sonrası yaptığı ilk ekonomik değerlendirmede şahin mesajlar verdi.

Yayın Tarihi: 02.04.2024 15:31
Güncelleme Tarihi: 02.04.2024 15:31

TCMB Balkanı Karahan: Sıkı para politikası devam edecek

31 Mart 2024 yerel seçimlerinin sonuçlanmasının ardından gözler tekrar ekonomi politikalarında nasıl bir yol izleneceğine çevrildi. 

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Dr. Fatih Karahan, seçim sonrasında ilk değerlendirmesini yaptı. Seçimin tamamlanmasının ardından ekonomi politikalarına dair çeşitli soruların sorulduğu bugünlerde TCMB Başkanı Fatih Karahan, sıkı duruşun devam edeceğini söyledi. Şahin mesajlar veren Karahan, kararlı duruşun dezenflasyona ulaşmayı sağlayacağını ifade etti. 

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından yapılan açıklamalarda TCMB Başkanı Dr. Fatih Karahan’ın TBB Yönetim Kurulu ile bir araya geldiği aktarıldı. TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar ile buluşan Karahan’ın bankacılık sektörü, enflasyon ve para politikasındaki son gelişmeler üzerine konuştuğu belirtildi. 

Tekrar yılın ikinci yarısı işaret edildi! 

Öte yandan açıklamalarda toplantıdaki konuşmasına da yer verilen TCMB Başkanı Karahan, 2024 yılının ikinci yarısında ekonomik bazda dezenflasyonun görüleceğini belirtti. Teknik ayrıntılardan da bahseden Karahan, aylık enflasyonun kalıcı bir şekilde düşeceği sıkı para politikalarının devam edeceğini belirten Karahan, şu ifadeleri kullandı: 

“…Para politikasındaki kararlı duruşumuz, hedeflediğimiz dezenflasyon patikasına başarıyla ulaşmamızı sağlayacaktır.”