Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

TBMM'den TikTok kararı! Torba Yasaya girdi, Resmen ONAYLANDI

Meclis tarafından alınan karar doğrultusunda Sosyal medyada etkin olarak faaliyet gösteren bireylere yönelik yeni düzenlemeler getiriliyor

Yayın Tarihi: 03.12.2023 19:03
Güncelleme Tarihi: 03.12.2023 19:03

TBMM'den TikTok kararı! Torba Yasaya girdi, Resmen ONAYLANDI

Özellikle de son zamanlarda sosyal medya fenomenlerinin gündemden düşmemesi, platformlar konusunda düzenleme getirilmesine mahal verdi. Özellikle de herkesin kafasına göre takılabildiği TikTok platformu ile alakalı meclis yoğun gündem çalışması sonrasında bir kaç karara onay verdi. Sosyal medya platformu TikTok özellikle de son zamanlarda en çok kullanılan platformlar arasında yer alırken, 7'den 70'e zararları da kendini göstermeye başladı. 

Meclis tarafından alınan karar doğrultusunda Sosyal medyada etkin olarak faaliyet gösteren bireylere yönelik yeni düzenlemeler getiriliyor. Kazançalrın kontrol edilebilmesi ve kayıt altına alınabilmesi adına imzalar atıldı. 

Sosyal medya fenomenleri özellikle de son zamanlarda gündemden düşmek bilmiyor. Tutuklanan kimi isimlerin yanı sıra birçok suç kapsamına dahil edildiğini ispatlanması sonrasında sosyal medya platformları ile birlikte bu platformların fenomenlerine yönelik düzenlemeler için fişe basılmış gibi duruyor. 

TORBA YASAYA GİRECEK

Son dakika açıklanan bilgilerde bu düzenlemeler torba yasa maddeleri arasına eklendiği belirtilirken, fenomenlerin gelirleri artık mercek altında saklanacak. Kazanç kaynakları araştırılabilecek iken vergi düzenlemesi de gündemde. 

Torba yasa hazırlıkları devam ediyor. Meclis dijital mecralar komisyonu adı altında Türkiye TikTok görevlilerini komisyona çağırırken, düzenlenen toplantılarda TikTok temsilcileri uygulamalar ile alakalı açıklamada bulunacak. Diğer taraftan da milletvekillerinin merak ettiği sorular yanıtlanacak. Bu kapsamda kurallara uyulmaması durumunda yayın yasağı söz konusu olacak iken diğer taraftan lisans iptaline kadar uzanan yaptırımlar da sağlanabilecek