Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş Özbekistan'da İsmailov ile görüştü!

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, temasları doğrultusunda gittiği Özbekistan'da Nurdincan İsmailov ile görüşerek iki ülke arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi temennisinde bulundu.

Yayın Tarihi: 22.05.2024 15:03
Güncelleme Tarihi: 22.05.2024 15:03

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş Özbekistan'da İsmailov ile görüştü!

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, Taşkent’te gerçekleştirdiği resmi ziyarette Özbekistan Ali Meclisi Yasama Meclisi Başkanı Nurdincan İsmailov ile görüştü. Bir araya gelen ikili iki ülke arasındaki ilişkileri görüştü. 

İsmailov ile görüşen TBMM Başkanı Kurtulmuş, kendisine gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkürlerini dile getirdi. Siriderya ve Amuderya nehirleri arasındaki kentin İslam medeniyetleri arasında güçlü bir iklime sahip olduğunu belirtti. Ayrıca bu topraklardan büyük İslam önderleri ve bilim insanlarının yetiştirildiğini, İslam’ın ikinci büyük rönesansı olarak nitelendirilebileceği medeniyetin oluşturulduğunu da ekledi. Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in öncülüğünde bir reform sürecinin oluşturulduğunu kaydeden Kurtulmuş, takdirle karşıladıklarını ve sürecin sonunda bilim, sanat, edebiyat ve kültür gibi alanlarda büyük çıkış sağlanmasını beklediklerini ifade etti. Ayrıca Türkiye ile Özbekistan arasındaki ilişkiyi “fevkalade” olarak tanımladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in yüksek düzeyli işbirliği sürecinde olduğunu da ekledi. 

numan kurtulmuş

İki ülke arasındaki ticaret hacmini 10 milyar dolara yükseltmek istediklerini ifade eden Kurtulmuş, iki ülke liderinin hedeflerini gerçekleştirmesinin mümkün olduğunu kaydetti. Türk dünyası olarak ilişkilerin dostluk ve kardeşlik çerçevesinde olması gerektiğini vurgulayan Kurtulmuş, dünya barışının temin edilebilmesi için bunun büyük bir fırsat olduğuna dikkat çekti. Ayrıca hükümetler arasındaki ilişkilerin güçlendirilebilmesi için parlamentolar arasındaki işbirliğinin de önemli olduğu aktardı.

Kurtulmuş, sözlerinin devamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Türk Devletleri Teşkilatı bünyesinde gözlemci devlet statüsü kazanması için de Özbekistan Ali Meclisi’nden destek beklediklerini kaydetti. 

Özbekistan Ali Meclisi Yasama Meclisi Başkanı İsmailov ise Kurtulmuş ve beraberindeki heyeti ağırlamaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi. Her yıl Özbekistan ile Türkiye arasındaki işbirliğinin artmasından mutlu olduklarını kaydeden İsmailov, parlamentolar arasındaki işbirliklerinin önemini vurguladı.