Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Stratonikeia’da tarihi bir keşif: Dans eden Musa Heykeli korumaya alındı

Muğla’nın Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti’nde yürütülen kazı çalışmalarında, 2 bin 175 yıl sonra yeniden gün yüzüne çıkarılan Antik Dönem mitolojisinin ilham perilerinden “Dans Eden Musa (Mousa)” heykeli, korumaya alındı. Heykel, Hellenistik dönem heykelleri arasında şimdilik bilinen tek Dans eden Musa heykeli durumunda.

Yayın Tarihi: 07.12.2023 16:36
Güncelleme Tarihi: 07.12.2023 16:36

Stratonikeia’da tarihi bir keşif: Dans eden Musa Heykeli korumaya alındı

Stratonikeia Antik Kenti, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan, “Gladyatörler Şehri” olarak bilinmesinin yanı sıra dünyanın en büyük mermer kentleri arasında gösterilen tarihi bir yerdir. Antik kentte, Helenistik, Roma ve Bizans’ın yanı sıra Anadolu beylikleri, Osmanlı ile Cumhuriyet dönemleri için de önem taşıyan eserler bulunmaktadır. 1977’den beri devam eden kazı çalışmaları, antik kentin gizemlerini aydınlatmaya devam ediyor.

DANS EDEN MUSA HEYKELİ BULUNDU

Stratonikeia Antik Kenti’nde yürütülen kazı çalışmalarında, son olarak, 2 bin 175 yıl öncesine ait, Antik Dönem mitolojisinin ilham perilerinden “Dans Eden Musa (Mousa)” heykeli, gün yüzüne çıkarıldı.

Stratonikeia ve Lagina Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, Roma Hamamı kazılarında önemli verilere ulaştıklarını söyledi.

heykeli

Antik kentte bu yıl yürütülen kazılarda, Roma Hamamı'nın Frigidarium "Havuzlu Soğukluk Bölümü"nde yapılan çalışmalarda, Dans Eden Musa heykelinin bulunduğunu belirten Söğüt, "Günümüzden yaklaşık 2 bin 175 yıl öncesine ait olan ve kaidesiyle birlikte bulunan dans eden heykel, başı ve kolları eksik olarak gün ışığına çıkarıldı. Daha sonra Muğla Müzesi’nde sergilenecek olan heykel, Hellenistik dönem heykelleri arasında şimdilik bilinen tek 'Dans eden Musa' heykeli durumunda." dedi.

Milattan önce 2'nci yüzyılın meşhur heykeltıraşlarından Philiskos'un yaptığı bilinen ve Zeus ile Mnemosyne'nin kızları olan ilham perilerinden "Dans Eden Musa"nın, Anadolu ve Yunanistan gibi dünyanın farklı bölgelerinde sadece Roma Dönemi kopyalarının bilindiğine dikkati çeken Söğüt, şöyle konuştu:

"Günümüzde Roma Dönem kopyası heykelleri Perge, Rhodos ve Delos adasında bulunmuş ve bunun Helenistik Dönem'e ait orijinalinin nerede yapıldığı bilinmiyordu. Karia Bölgesi ve özellikle Stratonikeia Heykeltraşlığı ile ilgili detaylı çalışmalar yapan ve kitaplar yazan Prof. Dr. Ramazan Özgan, çalışmalarında bu heykelin orijinalinin Karia Bölgesi’ndeki kentlerden birisinde yapılmış olduğunu söylemişti ancak hangi kent olduğu bilinmiyordu. Heykelinin orijinalinin, Stratonikeia’da yapılmış olduğunu gösterdi. Böylece dünyanın farklı yerlerinde sadece Roma Dönemi kopyaları bulunan heykel, Stratonikeia'da bulundu ve Muğla Müzesi'nde sergilenecek."

Stratonikeia'da yapılan çalışmalarda Helenistik Dönem'e ait başka heykeller de bulunduğunu vurgulayan Söğüt, Roma Dönemi’nde de çok sevilen ve farklı bölgelerde kopyaları yapılan bir heykelin Helenistik Dönem'e ait orijinal örneğinin burada bulunmuş olmasının, ayrıca sevindirici olduğunu dile getirdi.

Söğüt, Philiskos'un ilham perilerine ait Musa heykellerinden toplamda 9 adet olduğunu, diğerlerini de kentteki kazılarda bulacaklarına inandıklarını söyledi.heykeli

DANS EDEN MUSA HEYKELİ KİMİN ESERİ?

Dans Eden Musa heykeli, Milattan önce 2’nci yüzyılın meşhur heykeltıraşlarından Philiskos’un yaptığı bilinen ve Zeus ile Mnemosyne’nin kızları olan ilham perilerinden biridir.

Anadolu ve Yunanistan gibi dünyanın farklı bölgelerinde sadece Roma Dönemi kopyalarının bilindiği heykelin, Helenistik Dönem’e ait orijinalinin nerede yapıldığı bilinmiyordu.

Karia Bölgesi ve özellikle Stratonikeia Heykeltraşlığı ile ilgili detaylı çalışmalar yapan ve kitaplar yazan Prof. Dr. Ramazan Özgan, çalışmalarında bu heykelin orijinalinin Karia Bölgesi’ndeki kentlerden birisinde yapılmış olduğunu söylemişti ancak hangi kent olduğu bilinmiyordu. Heykelinin orijinalinin, Stratonikeia’da yapılmış olduğunu gösterdi. Böylece dünyanın farklı yerlerinde sadece Roma Dönemi kopyaları bulunan heykel, Stratonikeia’da bulundu ve Muğla Müzesi’nde sergilenecek.

Dans Eden Musa heykeli, Hellenistik dönem heykelleri arasında şimdilik bilinen tek Dans eden Musa heykeli olması nedeniyle önemlidir.

heykeli

Heykel, antik dönemde sanatın ve kültürün ne kadar gelişmiş olduğunu göstermektedir. Ayrıca, heykel, Stratonikeia Antik Kenti’nin tarihi ve kültürel zenginliğini ortaya koymaktadır.

Heykel, aynı zamanda, ilham perilerinin sanatçılara verdiği ilhamı temsil etmektedir. Heykel, sanat tarihi açısından da büyük bir değer taşımaktadır.

Stratonikeia Antik Kenti’nde yürütülen kazı çalışmalarında, 2 bin 175 yıl sonra yeniden gün yüzüne çıkarılan Dans Eden Musa heykeli, tarihi bir keşif olarak karşımıza çıkmaktadır. Heykel, Hellenistik dönem heykelleri arasında şimdilik bilinen tek Dans eden Musa heykeli olması, Philiskos gibi ünlü bir heykeltıraşın eseri olması ve Stratonikeia Antik Kenti’nin sanatsal ve kültürel mirasını yansıtması nedeniyle önemli bir eserdir. Heykel, korumaya alındıktan sonra Muğla Müzesi’nde sergilenecek ve ziyaretçilerin beğenisine sunulacaktır.