Staj ve Çıraklık sigortası 6 yıla 1 yıl bedava verecek! Emeklilik yaşını geriye çekecek

Staj ve Çıraklık sigortası son dakika gelişmeleri mağdurlar tarafından sürekli araştırılırken, emeklilik hesaplamalarına da bu süreler dahil edilmek isteniyor.

Staj ve Çıraklık sigortası 6 yıla 1 yıl bedava verecek! Emeklilik yaşını geriye çekecek

Ülkemizde sosyal güvenlik sisteminde büyük yenilikler yapılması planlandığı açıklaması Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan tarafından açıklanmış bulunuyor. Yapılacak olan değişikliklerden biri de staj ve çıraklık sigortası ile alakalı olduğu biliniyor. Staj ve Çıraklık sigortası son dakika gelişmeleri mağdurlar tarafından sürekli araştırılırken, emeklilik hesaplamalarına da bu süreler dahil edilmek isteniyor. Şu anki şartlar kapsamında mevcut düzenleme ile birlikte staj ve çıraklık süreleri sadece iş kazası ve sağlık sigortasını kapsamakta iken emekli olabilmek için gerekli prim kapsamında yer almıyor.

Yani staj ve çıraklık dönemindeki prim gün sayıları emeklilik hesaplarında yer almıyor. Ancak emeklilik reformu kapsamında staj ve çıraklık sigortası için çözümler sunulacağı ve emeklilik hesaplamalarına dahil olabileceği iddia ediliyor. Bakanlık tarafından düzenlenen çalışma ile birlikte staj ve çıraklık sigortası olan birey bu süreyi, emeklilik prim gün sayısı olarak eklemek için bazı şartları karşılaması gerekecek. Bu kapsamda 6 yıl yani 2160 gün boyunca prim ödemesi durumunda staj ve çıraklık sigortası olanlar artı 1 yıl daha prim ödeyerek başlangıç tarihlerini geriye çekebilecek.

STAJ

STAJ VE ÇIRAKLIK SİGORTASI 6 YIL PRİM ŞARTI

Onay verilmesi planlanan bu durum sayesinde emekli olmak için gerekli olan prim günü ve yaş şartları karşılanacak. Yasalaşması planlanan bu düzenleme kapsamında faydalanmak isteyen birey staj ve çıraklık sigortası başlangıç tarihi itibarıyla 10 yıl içerisinde 2160 gün yani en az 6 yıl prim ödemesi gerekecek. Öte yandan staj ve çıraklık sigortasının başlangıç tarihi sonrasında En az 1 yıl boyunca sigortalı olarak çalışmış olması şartı da aranacak. 2000 yılı ve sonrasında sigortalı olan bireyi yakından ilgilendiren bu düzenleme sunduğu büyük avantaj ile şu sıralar merakla araştırılıyor.

Staj ve çıraklık sigortası son dakika gelişmeleri vatandaş için ayrı bir avantaj sağlıyor. 2000 yılı ve sonrasında ilk sigorta girişi bulunan birey emekli olabilmek için 65 yaş şartı ile birlikte 9.000 prim şartını karşılaması gerekli iken birçok kişi için bu durum imkansız gibi duruyor. Hal bu iken staj ve çıraklık sigortası bulunanlar oluşturulan plan ile birlikte sigorta giriş tarihlerini geriye çekebilecek. Ve yaş ve prim günü konusunda da kolaylık kazanacak.

Staj ve Çıraklık sigortası son dakika haberini takip eden vatandaşa müjdelere arka arkaya geliyor. Yukarıda bahsi geçen yeni düzenleme yaklaşık olarak 5 milyon kişiyi kaplayacak iken bu kişiler emekli olabilmek için gerekli prim ve yaş şartlarını düzenleme kapsamında kolay bir şekilde sağlayarak erken emeklilik hakkından faydalanabilecek