Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,79 1,53%
EURO
35,16 0,53%
ALTIN
2.447,14 2,86%

Staj sigortası emeklilik yaşını geriye çekiyor! Staj yapan milyonlara MÜJDE

Staj sigortası olan bireye emeklilik kapısı aralandı. İlk sigorta girişi staj zamanında olan annelere erken emeklilik kapısı açıldı.

Yayın Tarihi: 08.12.2023 13:49
Güncelleme Tarihi: 08.12.2023 13:49

Staj sigortası emeklilik yaşını geriye çekiyor! Staj yapan milyonlara MÜJDE

Staj sigortası olan bireye emeklilik kapısı aralandı. İlk sigorta girişi staj zamanında olan annelere erken emeklilik kapısı açıldı. İlk sigorta girişi staj zamanı olan kadınların doğum borçlanması süresi kadar emeklilik hakkı geri çekiliyor. Yapılan yeni düzenleme ile birlikte bir gün bile artı emeklilik süresinin olması kadınlara 1 yıl hak tanıyor. Çalışan kadınlara doğum borçlanması sağlanırken, erkeklere de asker borçlanması hakkı sağlanabiliyor. Doktora öğrenimi, tıpta uzmanlık, avukatlık stajı yapan kadın, asgari ücret endeksli olarak borçlanma sağlanabiliyor. 

STAJ SİGORTASI EMEKLİLİĞİ

Borçlanma ödemeleri asgari ücretin yüzde 32'si olarak biliniyor. Asgari ücretin yüzde 50 artması ile birlikte borçlanma tutarı da bu oranla artacak. Güncel günlük tutar 143 TL iken asgari ücret zammı ile birlikte 200 TL'nin üzerinde seyredecek. 

TL

Bu kapsamda staj sigortası kadınların emeklilik yaşını geriye çekerken, Vergi indirimi işçi emeklilik günü konusunda destek sağlayabiliyor. Staj başlangıç tarihi, emeklilik yaşını geri çekiyor. Staj zamanında sigortası olan kadın,normal sigortalı çalışmaya başlamadan önce doğan çocukları için de borçlanma satın alabiliyor. Normalde doğum borçlanması annenin sigorta girişinden sonra doğan çocukları için ödenmektedir. 

VERGİ İNDİRİMİ BORÇLANMASI

Vergi indirimi borçlanması da dikkat çekiyor. Çalışırken, en gel durumu oluşan, işini yapmaya engel olan bir rahatsızlığı çıkan çalışan, vergi indirimi talebiyle de emeklilik yaşını geriye çekebilmekte. Vergi indiriminden faydalanan engelli birey bu sayede erken  emeklilik hakkından faydalanabiliyor. 

TL

Normal emeklilik sisteminde  staj başlangıcı ve geçen süreler emekli olabilmek için prime dahil olmuyor. Kadınlarda doğum borçlanması için bu süre geriye çekilebiliyor. Staj borçlanmasında staj tarihi sonrasında doğum yapması durumunda 3 çocuğa kadar hak sahibi olabiliyor. 

Uzmanlar tarafından bu açıklamaların rakama dökülmüş hali ise şu şekilde anlatılıyor. Örneğin 1992 senesinde kısa vade sigorta pirimi ödenen kadın, 1998 tarihinde iş hayatına başladıysa, bu arada doğan çocuklar için de borçlanma hakkında sahip olabilir. Bu durum sigorta başlangıç tarihini 1992 senesine çekebileceği için , giriş tarihi geride olabileceği için emeklilik yaşı da 58'den 54'e inecektir.