Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

SON DAKİKA! TÜRK-İş asgari ücret zammı 2024 açıklaması! Rakamlar belirdi

Geçtiğimiz hafta "TÜRK-İŞ pazarlığa başlayacakları rakamı verdi" şeklinde açıklamalar gündemde yer almıştı. Bu haberler ile alakalı Atalay son dakika açıklamasını sundu. Peki asgari ücret 2024'te ne kadar olacak?

Yayın Tarihi: 04.12.2023 14:53
Güncelleme Tarihi: 04.12.2023 14:53

SON DAKİKA! TÜRK-İş asgari ücret zammı 2024 açıklaması! Rakamlar belirdi

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 1 Aralık'ta toplanacağı belirtilmişti. Ancak 1 Aralık sabahı yapılan açıklamada toplantı tarihinin 11 Aralık'a ertelendiği belirtildi. Asgari ücret zammı ile alakalı bugün açıklanan Kasım ayı enflasyon rakamı belirleyici faktör oldu. Bu kapsamda Aralık ayının sonunda asgari ücret zammı belirlenmesinde bu rakakm belirleyici ilk faktör olacak. Asgari ücret zam oranının en az yüzde 35 olacağı enflasyon rakamları ile ortaya çıkmış bulunuyor. Aralık ayı enflasyon tahmini ile birlikte her sene eklemesi yapılan refah payı zammının da bu orana dahil edileceği tahmin ediliyor. İşçi kesimi temsil edecek olan TÜRK-İŞ Başkan Ergün Atalay'ın geçtiğimiz günlerde asgari ücret açıklaması yaptığı ve en düşük hangi rakamdan başlayacağını belirttiği gündeme çıkmıştı. Başkan Ergün Atalay'dan asgari ücret zam tahmini ile alakalı son dakika açıklama geldi. Geçtiğimiz hafta "TÜRK-İŞ pazarlığa başlayacakları rakamı verdi" şeklinde açıklamalar gündemde yer almıştı. Bu haberler ile alakalı Atalay son dakika açıklamasını sundu. Peki asgari ücret 2024'te ne kadar olacak?

Milyonlarca asgari ücretli çalışanın merakla beklediği asgari ücret zammı için geri sayım başladı. 11 Aralık'ta tespit komisyonu toplanarak asgari ücret zammı için çalışmalarını başlatacak. 

TÜRK-İŞ'TEN YALANLAMA

 Türk-İŞ Genel Başkanı Atalay'ın asgari ücret ile alakalı olarak yaptığı açıklama sonrasında kamuoyunda 2024 yılı asgari ücret giriş fiyatı belli oldu şeklinde iddialar ortaya atılmaya başlamıştı. Ancak Genel Başkan Atalay açıklamasında açlık sınırından bir pazarlık olamayacağını belirtmiş ve onu konuşmanın bir anlamının olmayacağını sözlerine eklemişti. Bu açıklama sonrasında herhangi bir teklif için rakam belirtilmediği açıklaması yapıldı. Türk-İŞ tarafından yapılan açıklamada asgari ücret taban fiyatının toplantılar sırasında komisyon üyeleri ile birlikte belirleneceği belirtildi.

asgari zam


ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Ocak ayında ödenmesi planlanan asgari ücret zammı ile alakalı gelişmeler ve hesaplamalar devam ediyor. Uzmanlar ay ay açıklanan enflasyon verilerine göre zam oranını belirliyor. Bu kapsamda 6 aylık enflasyona ek olarak refah payının da ekleneceği tahmin ediliyor. Uzman isim Faruk Erdem, asgari ücret zammının sadece asgari ücretliyi değil tüm ülkeyi ilgilendirdiğine dikkat çekiyor. Geçtiğimiz 15 seneye dayalı tahminlerde asgari ücrete enflasyonun üzerine refah payı eklemesi ile zam oranı belirlendiğini açıklayan Erdem, 2024 asgari ücret zammı konusunda da aynı uygulamanın tabi tutulabileceğini belirtti. Bu kapsamda en az 40 ile 45 arasında asgari ücret zam yapılabileceğini sözlerine ekledi.