Bist 100
9.097,15 1%
DOLAR
31,37 0,42%
EURO
34,06 0,51%
ALTIN
2.092,7 2,45%

SON DAKİKA! En düşük emekli maaşı asgari ücret seviyesinde ve asgari ücret 22,500 TL olacak mı?

Yapılan hesaplamalarda iki asgari ücretin 45 bin lira civarında seyretmesi gerekliliği ön görüldü.

Yayın Tarihi: 08.12.2023 23:46
Güncelleme Tarihi: 08.12.2023 23:46

SON DAKİKA! En düşük emekli maaşı asgari ücret seviyesinde ve asgari ücret 22,500 TL olacak mı?

Asgari ücret belirlenmesi için düzenlenecek olan ilk toplantıya sadece sayılı günler kaldı. 1 Aralık'ta toplanması gereken komisyon son dakika yapılan açıklama ile 11 Aralık'a ertelenmişti. Asgari ücret zammı ile alakalı uzmanların hesaplamaları ile ile yetkililerin spekülasyonları devam ederken DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu yaptığı açıklamada asgari ücret ile alakalı olarak olması gereken rakamı açıkladı. 

Çerkezoğlu, asgari ücret talebini açıklarken, bu zamana kadar verilmeyen rakamı vermesi gündeme çıktı. Asgari ücret zammının yılda dört kez belirlenmesini talep eden Çerkezoğlu, yılda 2 sefer ödenen miktarın yoksulluk sınırı seviyesinde olması gerekliliğini vurguladı. Yapılan hesaplamalarda iki asgari ücretin 45 bin lira civarında seyretmesi gerekliliği ön görüldü.

tl

EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNDE OLMALI

Açıklamalarında emekli maaşına da değinen Çerkezoğlu, emekli maaşının da asgari ücret seviyesinde olması gerekliliğinden bahsetti. 11 Aralık'ta ilk asgari ücret toplantısı yapılacak. Asgari ücret toplantısı öncesinde DİSK de tsleplerini sundu. 

Yüksek enflasyona değinen Çerkezoğlu, acilen atılması gereken adımlara da değindi. Talepler ise şu şekilde sıralandı.

 Asgari ücret yüksek enflasyon koşullarında yılda dört kez belirlenmesi gerekliliği bildirilirken, emekli maaşının en az asgari ücret kadar olması gerektiği açıklandı. 

Uluslararası standartlara uygun şekilde işçi ve ailesini rahat ettirecek seviyede olması gerekliliği bildirildi. 

Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimine uygulanacak oranın yüzde 10'a düşürülmesi gerektiği vurgulanırken, vergi dilimlerinin de arttırlması gerekliliği açıklandı.