Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,79 1,53%
EURO
35,16 0,53%
ALTIN
2.447,14 2,86%

SON DAKİKA Bakan Işıkhan'dan kallavi asgari ücret zammı açıklaması! Yıllık enflasyona göre zam olacak! Ama bir eksisi var

Milyonlar asgari ücret zam oranları için nefeslerini tutmuş beklerken Bakan Vedat Işıkhan'dan son dakika açıklama geldi.

Yayın Tarihi: 21.11.2023 14:18
Güncelleme Tarihi: 21.11.2023 14:18

SON DAKİKA Bakan Işıkhan'dan kallavi asgari ücret zammı açıklaması! Yıllık enflasyona göre zam olacak! Ama bir eksisi var

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun toplanmasına sayılı vakit kala söz konusu zamdan faydalanacak olan vatandaşın meraklı bekleyişi devam ediyor. Aralık ayı sonunda asgari ücret zammı belirlenecekken Ocak ayı ile birlikte emekli ve memur maaşlarına belirlenen oranlarda zam yapılacak. 3 Ocak'ta Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanması sonrasında 6 aylık enflasyon verisi ortaya çıkacak. Ve bu da zamların belirlenmesinde önemli bir faktör olacak. Milyonlar zam oranları için nefeslerini tutmuş beklerken Bakan Vedat Işıkhan'dan son dakika açıklama geldi.

ASGARİ ÜCRET ZAM AÇIKLAMASI

Yapılan açıklama direkt asgari ücreti çalışanı etkileyecek. Temmuz ayında yapılan ara zam sonrasında 11.402 TL'ye yükselen asgari ücret Ocak ayında bir kere daha artacak. Peki asgari ücret Ocak 2024 zammlı kaç TL olacak? 

TL

ASGARİ ÜCRET ZAMMI 2024 KAÇ TL OLACAK? 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan geçtiğimiz gün düzenlenen kabine toplantısı sonrasında gelecek sene asgari ücrete yapılacak zam ile alakalı detayları paylaştı. 2024 asgari ücret zammına ilişkin açıklama yapan Işıkhan Son 2 sene öncesine kadar asgari ücrete tek zam yaptıklarını belirtirken, 2024 Temmuz ayında da yine tek zam uygulamasına geçileceğini ve Ocak zammının da hatrı sayılır bir zam oranı olarak sunacaklarını belirtti. Bu kapsamda Temmuz ayında asgari ücrete ikinci bir zam yapılmasına gerek olmayacağı bakan tarafından belirtildi. Bakan Işıkhan konu ile alakalı yaptığı açıklamasında;  ''Gelecek yıl inşallah enflasyonda gerileme olacak. Temmuz'da ikinci bir toplantı yapmayacağız, ikinci zamma gerek olmayacak diye düşünüyoruz. Tüm parametreler iyi gidiyor çünkü" dedi.

6 AYLIK ENFLASYON HESAPLAMALARI

TÜİK 4 aylık enflasyon oranlarını açıkladı. 4 aylık enflasyon rakamı toplamda %29,41 olarak açıklanırken, 4 aylık memur zam oranı ise%40,39'a yükseldi. Bu kapsamda 4 aylık SSK ve bağ-kur emekli zammı %29,41+2 aylık enflasyon zammı artı refah payı olarak uygulamaya geçecek.

 

Yıllık enflasyon tahminleri Merkez Bankası tarafından açıklanırken bu kapsamda aralık ayı verileri ile birlikte toplam %65 olarak belirlenmişti. Bu kapsamda en düşük emekli maaşına yapılacak olan zam oranı refah parayı hariç %37.76'ya ulaşması bekleniyor. Öte yandan bakar Işıkhan'ın açıklamalarına dayanarak bu rakama refah payı eklenmesi durumu da masada bulunuyor.