Sınırda göçmen kaçakçılığı operasyonu

Sınır bölgelerinde düzenlenen operasyonlarda göçmen kaçakçılığını organize eden 82 kişi yakalandı. Operasyonda 1222 kaçak göçmen de kurtarıldı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, operasyonla ilgili sosyal medyadan açıklama yaptı.

Sınırda göçmen kaçakçılığı operasyonu

Göçmen kaçakçılığı, Türkiye’nin ve dünyanın en önemli sorunlarından biri. Her yıl binlerce insan, daha iyi bir yaşam umuduyla yola çıkıyor. Ancak bu yolculuk, birçok tehlike ve risk barındırıyor. Bazı göçmenler, denizde boğuluyor, bazıları da insan tacirlerinin eline düşüyor.

Türkiye, hem kendi güvenliği hem de göçmenlerin hakları için göçmen kaçakçılığıyla mücadele ediyor. Bu kapsamda, sınır bölgelerinde düzenli olarak operasyonlar yapılıyor. Son olarak, hava destekli 62 ayrı operasyonda 82 göçmen kaçakçılığı organizatörü yakalandı. Operasyonda 1222 kaçak göçmen de kurtarıldı.

Operasyona ilişkin açıklamayı yapan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, göçmen kaçakçılığıyla mücadelede azim ve kararlılıkla devam edeceklerini belirtti. Yerlikaya, şunları söyledi:

"İnsan kaçakçılığı yaparak, ülkemizi düzensiz göçün hedefi ve transit geçiş yolu haline getirmeye çalışan insan tacirlerine fırsat vermeyeceğiz.

Aziz milletimizin bilmesini isterim ki; göçmen kaçakçılığıyla mücadelemiz aralıksız biçimde azim ve kararlılıkla sürdürülecektir."

kaçak göçmen

Yerlikaya, operasyonda yakalanan zanlılardan 63’ünün tutuklandığını, 7’sinin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını da bildirdi.